572 yıldır kayıptı! Amerika’da ortaya çıktı

572-yildir-kayipti-amerikada-ortaya-cikti
Paylaş
 

572 yıldır kayıptı! Amerika’da ortaya çıktı

Türk hattının kurucularından ve en büyük isimlerinden olan Şeyh Hamdullah’ın hocası Hayreddin Marâşî’nin yazdığı Kur’an-ı Kerîm, bu hafta Amerika’nın Dallas şehrindeki bir müzede ortaya çıktı. Hat tarihimizin beş asırdan buyana kayıp olan çok önemli bir eseri olduğuna dikkat çeken Murat Bardakçı, eserin hat tarihimizi değiştirecek kadar öneme sahip olduğunu söylüyor.
Hat tarihimizi değiştirecek kadar önemli olan bir Kur’an-ı Kerim’in Amerika’da ortaya çıktığını yazan Murat Bardakçı, eserin Türk hattının kurucularından ve en büyük isimlerinden olan Şeyh Hamdullah’ın hocası Hayreddin Marâşî’ye ait olduğunu söylüyor.

AMERİKA’DAKİ BİR MÜZEDE ORTAYA ÇIKTI
Habertürk’teki köşesinde “572 senedir kayıp ama hat tarihimizi değiştirebilecek kadar önemli olan Kur’an, Amerika’da ortaya çıktı” başlıklı yazısında bu esere değinen Bardakçı, “Hat tarihimizin beş asırdan buyana kayıp olan çok önemli bir eseri, bu hafta Amerika’nın Dallas şehrindeki bir müzede ortaya çıktı…” şeklinde duyurdu.

ÇOK AZ KİŞİ TARAFINDAN GÖRÜLDÜ

Mevcudiyeti asırlardan buyana bilinen ama çok az kişi tarafından görülebilen ve daha sonra tamamen ortadan kaybolduğunu hatırlatan Bardakçı, eserin ortaya çıkış öyküsünü ise uzun uzun anlatıyor.

data-ad-slot="2534044947">
Bu yazı 300 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM