Araç Hararet Yaparsa Ne Yapmalıyız

arac-hararet-yaparsa-ne-yapmaliyiz
Paylaş
 

Araç Hararet Yaparsa Ne Yapmalıyız…

İçten yanmalı motorlara sahip olan arabaların silindirleri arasında yakıt yakılır. Bu nedenle de ciddi bir ısı meydana çıkar. Isıyı kontrol edebilmek için hava ya da sıvı versiyonları bulunan soğutma mekanizmaları devreye girer. Bazı durumlarda bu soğutucu mekanizmalar yeterince iyi çalışmadıkları için motor hararet yapar. Araçlarda ısının kontrollü olması önemlidir. Çünkü motor parçaları belirli bir ısı seviyesini aşmayacak şekilde çalışacakmış gibi üretilir. Isı yükseldikçe motor parçaları zarar görür.

Araba hararetinin başlıca nedenleri şöyle sıralanır:

Soğutma sıvısının azalması,
Soğutma fanının bozulması,
Hararet göstergesinin bozuk olması ve
Motor hararet müşürünün bozulmasıdır. Hararet müşürünün görevi, soğutma suyu sıcaklığını belirleyip motor kontrol ünitesine bildirmektir. Müşürün yanlış ölçüm yapması, radyatör fanının devreye girmesini engeller ve bu da hararetin yükselmesine neden olur.
Ayrıca yanlış vites değiştirme ve arabayı zorlama gibi sürücü hataları nedeniyle aracın harareti yükselebilir. Bunun dışında vantilatör kayışının kopması ya da devirdaim pompasının bozulması nedeniyle de hararet yükselebilir. Ancak böyle bir durumda hararet yükselmesine ek olarak hareket etmede de güçlük yaşanır.

data-ad-slot="2534044947">
Bu yazı 188 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
yorum ikonu
SANKO PARK'TA HARCAMALARINIZ PARAYA DÖNÜŞÜYOR | Paylasalim.net: […] post SANKO PARK’TA HARCAMALARINIZ PARAYA DÖNÜŞÜYOR first appeared on
2020-08-21 07:49:19
yorum ikonu
Genç DJ'ler Avrupa Müzik Listelerini Yokluyor | Paylasalim.net: […] post Genç DJ’ler Avrupa Müzik Listelerini Yokluyor first appeared
2020-08-21 07:48:57
yorum ikonu
2020-08-05 07:26:37