Aşı Bulmak Neden Bu Kadar Zor? Aşı Nasıl Bulunur?

asi-bulmak-neden-bu-kadar-zor-asi-nasil-bulunur
Paylaş
 

Aşı Bulmak Neden Bu Kadar Zor? Aşı Nasıl Bulunur?…

Aşı Nasıl Yapılır hiç merak ettiniz mi? Peki aşı üretmek neden bu kadar uzun sürüyor? Aşı nasıl üretilir? Koronavirüs aşısı ne zaman bulunacak? Aşılarla ilgili merak ettiklerinizi aşı belgeseli videosunda bulabilirsiniz.

Aşıları anlamak için önce bağışıklık sistemimizin nasıl çalıştığını anlamamız gerekiyor. Bağışıklık sistemi tıpkı bir ordu gibi çalışır. Virüslerle savaşan asker hücreler ve onlara nasıl saldırması gerektiğini söyleyen haberci hücreler vardır. Vücudumuza hastalık yapıcı bir virüs ya da bakteri girdiğinde çoğu zaman haberimiz bile olmaz. Çünkü bağışıklık sistemimizdeki asker hücreler virüslerle savaşır ve onların icabına bakar.

Ancak bağışıklık sistemimiz bütün virüsleri bu kadar kolay yenemez. Bazı savaşları kazanmak için ordudaki tüm askerlerin işbirliği yapması gerekir. Vücudumuza tehlikeli bir virüs girdiğinde bağışıklık hücrelerimiz hemen o virüsü tanımaya çalışır. Virüs bir kez tanınınca sadece o virüse özel silahlar olan antikor denilen ufak proteinler üretilir. Bu antikorlar virüse yapışarak onu etkisiz hale getirir ve vücuda zarar vermesini önler.

Vücudun ilk defa karşılaştığı virüsü tanıyıp antikor oluşturması bazen birkaç hafta sürebilir. Savaş bitip virüsler yenildiğinde ise vücudumuz bu savaşı nasıl kazandığını hatırlar. Yani o virüsü bir kez tanıdığı için bir daha aynı virüsle karşılaştığında ne yapacağını bilir. İkinci karşılaşmada virüse karşı antikorları hiç zaman geçmeden üretmeye başlar ve virüsü kolayca yener. İşte bir hastalığa karşı bağışıklık kazanmak bu şekilde olur.

Ancak bazı virüsler bağışıklık sistemimizin başa çıkabileceğinden çok daha acımasızdır. Vücudumuz virüsü tanıyıp antikor üretene kadar virüsler vücudumuzu ele geçirir. İşte tam bu yüzden aşılara ihtiyaç duyarız. Aşı yapılırken vücudumuza o virüsün zayıf hali ya da bazı parçaları verilir. Bu virüsler bizi hasta edemeyecek kadar zayıftır. Ancak öte yandan bağışıklık sistemimizin tepki vermesi için de yeterlidir. Bağışıklık sistemi virüsü tanır ve ona karşı antikor üretir. Bu sayede gerçek virüsler vücudumuza girdiğinde vücudumuz anında karşılık verir. Böylece virüs vücudumuzda çoğalmaya fırsat bulamadan yok edilmiş olur. İşte aşılar bu şekilde çalışır.

data-ad-slot="2534044947">
Bu yazı 79 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
yorum ikonu
SANKO PARK'TA HARCAMALARINIZ PARAYA DÖNÜŞÜYOR | Paylasalim.net: […] post SANKO PARK’TA HARCAMALARINIZ PARAYA DÖNÜŞÜYOR first appeared on
2020-08-21 07:49:19
yorum ikonu
Genç DJ'ler Avrupa Müzik Listelerini Yokluyor | Paylasalim.net: […] post Genç DJ’ler Avrupa Müzik Listelerini Yokluyor first appeared
2020-08-21 07:48:57
yorum ikonu
2020-08-05 07:26:37