Ayağı Kırılan Atları neden vururlar

Paylaş
 

AYAĞI KIRILAN ATLARI NEDEN VURURLAR?
Atlar neden vurulur? Acı çeken ve artık bir fayda sağlayamayan canlıların hayatına son verilmeli midir?
Atlar, hayvanlar aleminin belki de en özgür ve en karizmatik canlıları… Gerek anatomik yapısı gerekse insanlarla olan bağları, onları gücün, güvenin ve sadakatin sembolü haline getirdi. Atlar, 6000 yıldır insan yaşamının en büyük parçalarından biri…

 

1940 yılından itibaren Hippoterapi denilen bir tedavi yönteminin de ana kahramanı atlardır. Bu tedavi genellikle otizm, felç, kafa travması, davranış bozukluğu gibi bazı fiziksel ve psikolojik rahatsızlıklara fayda sağladığından günümüzde de uygulanmaya devam ediyor.

Atlar, bir bireyin, yaşı kaç olursa olsun; kaslarının gelişimi, beden dengesi, özgüveni, hareket kontrolü gibi zihinsel ve fiziksel rahatlamaları için bile sandığınızdan çok daha önemli!
Peki insanlara bu kadar faydalı ve sadık olan atlar, niçin ayakları kırıldığında ölüme terk ediliyorlar? Ya da insan tarafından yaşamına neden son veriliyor?
Kemik, kanlanması çok fazla olan bir yapıya sahiptir ve kemik sistemine sahip canlı türlerinin neredeyse her biri benzer şekilde tedavi edilir. Bir kemik herhangi bir sebepten kırıldığı zaman o bölgede ciddi boyutlarda kanama gerçekleşir. Doğru tedavi yöntemleriyle bu kanama, zaman içinde kıkırdakları ve kıkırdaklar da o bölgedeki kemik yapısını yeniden oluşturur. Yaklaşık 10 – 16 hafta arası kırık iyileşir ve eski haline döner. Bu süreçteki en önemli şey; sabır göstermek ve sabit durabilmektir.

Öyleyse at gibi asil bir hayvan, ayakları kırıldığında bu sabrı ve sabitliği gösteremiyor mu? Cevap hayır. Çünkü onların diğer tüm canlılardan farklı bir anatomik sistemi var.
Bir insan ömrünün yalnızca %20sini ayakta durarak geçirebilir. Ancak atlar, ömürlerinin %80ninde ayakta durmak zorundadırlar. Çünkü oturur ya da yatar pozisyondaki bir at, akciğerlerinin üzerine büyük bir yük bindirir ve bu nefes alışverişini zorlar. Hatta atlar, ayakta uyurlar!

Uzun bir süre ayakta durabilmelerinin en büyük sebebi dizlerindeki özel kilit sistemidir. Bu sistem onların; dengede durmalarını ve daha az enerji harcamalarını sağlar. Ancak yarım ton civarında olan ağırlıklarını ve enerjilerini ayaklarına eşit şekilde dağıtamazlar. Ön iki bacağına her koşulda daha fazla yük biner. Bu sebepten en çok karşılaşılan kemik kırılması da ön iki bacağında gerçekleşir. Bu bölgedeki kemik yapısında ve kaslarında yeteri kadar mevcut kan miktarı yoktur. Kemik kırılması burada yaşanırsa; kıkırdak oluşturamayan kan miktarı, bölgede ciddi anlamda iltihaplanmaya sebep olur. Ancak 3 ila 4 saat anestezi etkisi altında kalan atlar, uyandıkları anda, alçıya alınmış ve metal vidalar yerleştirilmiş bacakları üzerinde doğaları ve kemik sisteminin gereği ayağa kalkamaya yeltenirler. Bu da iyileşme sürecini uzatacağı gibi, güçsüzleşen bacaklarının daha da çok kırılmasına neden olur.
Atlar yalnızca doğum esnasında yatar pozisyonda kalabilirler. Onun dışında iyileşme süreci için gereken sabır ve sabitliği gösteremezler. Bu yüzden ayakları kırılan atlar, doğal yaşantılarına geri dönemeyince ölebilirler.

 

Elbette günümüz teknolojisi, insanın, atın daha fazla acı çekmemesi için onu öldürmesi gerektiği düşüncesine bir son verdi!
Eğer kırıklar ciddi seviyelerde değilse ya da fazla miktarda kırıkları yoksa diyelim; atlar artık, ayakta, onu çepeçevre saran bir askı sayesinde tedavi edilebiliyor.
Unutulmamalıdır ki bu asil dostlarımızın ayaklarının kırılmaması için alınacak önlemler, kırıldıktan sonra geçireceği tedavi sürecinden çok daha önemlidir!
Aklında olsun; hiçbir canlı öldürülmeyi hak etmez. Çünkü gücün bitti yerde, sadakat başlar…

 

data-ad-slot="2534044947">
Bu yazı 255 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
yorum ikonu
SANKO PARK'TA HARCAMALARINIZ PARAYA DÖNÜŞÜYOR | Paylasalim.net: […] post SANKO PARK’TA HARCAMALARINIZ PARAYA DÖNÜŞÜYOR first appeared on
2020-08-21 07:49:19
yorum ikonu
Genç DJ'ler Avrupa Müzik Listelerini Yokluyor | Paylasalim.net: […] post Genç DJ’ler Avrupa Müzik Listelerini Yokluyor first appeared
2020-08-21 07:48:57
yorum ikonu
2020-08-05 07:26:37