Dabbe Filmi’ndeki Faruk Akad Gerçekte Kimdir

Paylaş
 

Dabbe Filmi’ndeki Faruk Akad Gerçekte Kimdir…

Bazı filmler gerçek hayattan , yaşanmış olaylardan esinlenerek hazırlanır. Dabbe serisinin 4. Filmide tıpkı bu şekilde yaşamış insanların hayatlarından esinlenerek çekilmiştir. Filmde gerçek ismi eskihisar olan filmde kıbledere olarak geçen köyde yaşanan cin musallatlarının anlatılıyor. Cinlerin define arayan insanlara musallat olabildikleri herkes tarafından bilinmektedir. Bazı musallatların boyutu öyle ileri seviyededirki. Köylerin terk edilmesi hatta bazı insanların ölümleriyle dahi sonuçlanabilir. Çünkü eski definelerin bir çoğu büyü ile korunmakta definenin kazılması ilede büyü aracılığıyla orayı koruyan cinlerin rahatsız olması sonucu musallt vakaları yaşanmaktadır. Bu musallatlar nesilden nesile geçebilir. Çünkü cinler karşılıksız hiç bir şey vermezler. Filmde anlatılan Kıbledere köyünde yaşananlarda hem define hemde büyü sonucu insanalrın başlarına gelen bir takım olaylarla ilgilidir.

Filmde psikolokların çözemediği bazı rahatsızlıkları olan hatta bu rahatsızlıklar nedeniyle kına gecesinde evleneceği kişiyi öldüren genç bir kızı iyileştirmek için Faruk akad isimli bir hoca ile Ebru isimli bir psikolok Muğla’ya doğru yola çıkarlar. Yönetmen Faruk akadın nerede yaşadığını başlarda belirtmemiş ama onun evini ve sokağını detaylı olarak gösterim anlatarak bize Faruk Akad karakterinin nerede yaşadığını göstermek istiyor. Filmde Faruk Akad’ın evinin ne kadar güzel olduğundan bahsediliyor evin üzerindeki semboller detaylı bir şekilde işleniyor. Bu tarz diyaloglar yönetmen tarafından karakterin yaşadığı yerin izleyiciye anlatılmak istenmesi nedeniyle yapılır. İlerleyen sahnelerde Psikolog Ebru ve Faruk Akad hocanın Muğla’nın kıledere köyüen doğru yola çıktıklarını görüyoruz. Yönetmen yol üzerinde belli noktaları bize göstererek hangi istikametten ilerledikleri bilgisini veriyor. Bu sahnede görülen tünel aydın izmir otobanı arasında bulumaktadır. Bir sonraki sahnede görülen manzara ise Aydın yolu üzerinden Muğlaya giriliğinde karımıza çıkan manzara. Yani hem tünel hemde Muğlaya girilen yola dikkat edildiğinde kuzeyden yani İzmir üzerinden Muğla’ya girildiği net bir şekilde anlatılmış.

Fakat şaşırtıcı olan ise Muğlaya girdikten sonra Psikolog Ebru ve faruk Akad Hoca arasında geçen diyalog. Yönetmen buarda Faruk Akad’In kim olduğunu yüzümüze vurmuş. Önce Psikolog ebru cin konularıyla nasıl ilgilenmeye başlandığını soruyor. Faruk akad’da ona küçüklükte el aldığını bunun sonucunda cinni varlıklar üzerinde güç sahibi olduğunu söylüyor. Buna hüddamlık denir. Cinlerin içinde hüddam olabildiği gibi. İnsanlardanda hüddam olabilmektedir. Hüddam bir insan. Cinlere söz geçirebilen kişilere denir. Bunu ancak başka bir hüddamdan el alarak yapar. Yani Hüddam olarak cinlere söz geçirebilmenin tek şartı başka bir hüddamdan el almaktır. Ancak faruk akadın kim olduğuna dair en önemli bilgiler diyaloğun ilerleyen kısımalrında geliyor. psikolog ebru Faruk Akad’a cinlerle ilgilenmesinin Adana’damı yoksa Bursa’damı başladığını soruyor.

Faruk akad hangi şehir olduğunu söylemesede çocuklukta başladı diyerek konuyu kapatıyor. Peki sizce bu cevaplar hala yeterli değilmi ? Şimdi sıkı durun çünkü çok şaşıracaksınız. Mehmet Faruk Ayaz isimlik İzmir doğumlu bir adam. Babası memur olduğu ve sık sık tayini çıktığı için küçüklüğünü Adana, Bursa ve Çanakkale’de geçirmiş. Babası emekli olduktan sornada ilk doğduğu yere izmire tekrar yerleşiyor. Daha bitmedi kendisi 1993 yılında 30lu yaşlarının sonundayken psikolok bir kadının yardım istemesi üzerine bir çin çıkarma tedavisi için gittiği Muğla’nın Eskihisar , filmdeki ismi ilede Kıbledere köyünde kafası taşla ezilmiş olarak bulundu. Bir süre tedavi gördükten sonra hafıza kaybıyla hayatta kalsa da . 1995 yılında evinde öldü.

data-ad-slot="2534044947">
Bu yazı 213 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
yorum ikonu
SANKO PARK'TA HARCAMALARINIZ PARAYA DÖNÜŞÜYOR | Paylasalim.net: […] post SANKO PARK’TA HARCAMALARINIZ PARAYA DÖNÜŞÜYOR first appeared on
2020-08-21 07:49:19
yorum ikonu
Genç DJ'ler Avrupa Müzik Listelerini Yokluyor | Paylasalim.net: […] post Genç DJ’ler Avrupa Müzik Listelerini Yokluyor first appeared
2020-08-21 07:48:57
yorum ikonu
2020-08-05 07:26:37