DÜNYADA BİR İLK! KORONAVİRÜSE KARŞI TAŞIN SUYUNU ÇIKARDILAR

dunyada-bir-ilk-koronaviruse-karsi-tasin-suyunu-cikardilar
Paylaş
 

DÜNYADA BİR İLK! KORONAVİRÜSE KARŞI TAŞIN SUYUNU ÇIKARDILAR…

Türk Ar-Ge firmasından dünyada bir ilk! Koronavirüse karşı taşın suyunu çıkardılar
Tüm dünyada etkisini artıran koronavirüse karşı küresel çapta mücadele devam ederken, bir Türk Ar-Ge firması salgına karşı büyük bir başarı elde etti. Firma tarafından üretilen taş suyunun, koronavirüse karşı etkili olduğu bilimsel olarak kanıtlandı.

Dünya çapında yüz binlerce insanın hayatına mal olan yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı mücadele tüm hızıyla devam ediyor. Ülkeler bir bir tedavi ve aşı çalışmalarını dünya kamuoyuyla paylaşırken, bir Türk Ar-Ge firması da koronavirüse karşı etkisinin kanıtlandığı çalışmasını duyurarak, hayvanlar üzerindeki testler için Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a çağrıda bulundu.

Dünya çapında yüz binlerce insanın hayatına mal olan yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı mücadele tüm hızıyla devam ediyor. Ülkeler bir bir tedavi ve aşı çalışmalarını dünya kamuoyuyla paylaşırken, bir Türk Ar-Ge firması da koronavirüse karşı etkisinin kanıtlandığı çalışmasını duyurarak, hayvanlar üzerindeki testler için Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a çağrıda bulundu.

KORONAVİRÜSE KARŞI TAŞ SUYU Balıkesir’in Edremit ilçesinde faaliyet gösteren bir Türk Ar-Ge firması, koronavirüse karşı taş suyu üretmeyi başardı. Üretilen taş suyunun 2 üniversite ile yapılan ortak çalışma sonucunda Kovid-19’a karşı etkili olduğu kanıtlanırken, denemelerde hayvan fazına geçilmesi bekleniyor. Yaptıkları çalışmada hayvan deneylerine geçmek için Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a çağrıda bulunan Ar-Ge Firması Sahibi Faruk Durukan, çalışmanın dünyada ilk defa yapıldığını belirterek,

KORONAVİRÜSE KARŞI TAŞ SUYU Balıkesir’in Edremit ilçesinde faaliyet gösteren bir Türk Ar-Ge firması, koronavirüse karşı taş suyu üretmeyi başardı. Üretilen taş suyunun 2 üniversite ile yapılan ortak çalışma sonucunda Kovid-19’a karşı etkili olduğu kanıtlanırken, denemelerde hayvan fazına geçilmesi bekleniyor. Yaptıkları çalışmada hayvan deneylerine geçmek için Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a çağrıda bulunan Ar-Ge Firması Sahibi Faruk Durukan, çalışmanın dünyada ilk defa yapıldığını belirterek, “Başarılı olacağımıza inanıyorum” dedi.

“DÜNYADA SADECE BİZ YAPABİLİYORUZ”
2014 yılında kanserle mücadele kapsamında başlattıkları çalışmada taşları suya çevirdiklerini belirten Durukan, iki üniversitenin bilimsel çalışmaları için, dört tane etken madde verdiklerini ifade ederek, “Oleuropein dediğimiz etken madde de onlardan birisi ve dünyada bilindik bir etken madde. Fakat taş suyu dünyada bilindik bir etken madde değil, dünyada sadece biz yapabiliyoruz ve bu iki üniversite tarafından yaptığımız çalışmada taş suyunun diğer 12 etken maddeye göre Covid-19’a daha da yüksek etki ettiğini hücre çalışmalarımızda görmüş olduk.” dedi. Ürettikleri taş suyunun etkinliğinin çok yüksek olduğunu dile getiren Durukan, hücre çalışmalarının bittiğini ve hayvan fazına geçildiğini belirterek, “Bu da dünyayı yeni bir etken maddeyle tanıştırmış oluyor. Dünyada ilk defa yapılmakta olan bir çalışma.” açıklamasında bulundu.

“13 ETKEN MADDEDE EN ETKİLİSİ TAŞ SUYU OLDU”
Yaptıkları çalışmanın laboratuvar incelemelerine değinen Ar-Ge Firması Sahibi Faruk Durukan, “İzole edilmiş covid 19 virüsü ile akciğer hücreleri enfekte edildi. 13 etken madde denendi. Bunların içinde virüse karşı en etkili olan taş suyu bileşiği ilk bulgularda ortaya çıktı. Şu an hayvan deneyleri için absl3 güvenlik seviyesi olan bir laboratuvar aranıyor.” dedi. “SADECE MANEVİ DESTEK İSTİYORUZ” Dünyada bir ilk olan çalışma adına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank’a da çağrıda bulunan Durukan, kendilerine her türlü belge ve bilgiyi teslim etmeye hazır olduklarını belirterek sadece manevi destek beklediklerini söyledi.

KUVVETLİ BİR ANTİOKSİDAN
Ar-Ge firmasınca 20 yıl önce başlayan ve 5 yıl süren çalışmalarla taştan su çıkarılırken, elde edilen taş suyunun Balıkesir Üniversitesi tarafından kuvvetli bir ‘antioksidan’ olarak tescillendiği belirtildi. Taş suyunun kanser hastalığı üzerinde etkileri de araştırılmaya başlandı. PROSTAT KANSERİNE KARŞI DA ETKİLİ Taş suyunun etkisine ilişkin açıklamada bulunan Eskişehir Osman Gazi Üniversitesi (ESOGÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Ayhancı da taş suyunun akciğer ve prostat kanseri hücrelerini önleyici etkisi olduğunu tespit ettiklerini belirterek, gerekli kaynaklar sağlandığı takdirde 1-2 yıllık bir çalışmayla ürünün halka arz edilebileceğini söylemişti.

KUVVETLİ BİR ANTİOKSİDAN
Ar-Ge firmasınca 20 yıl önce başlayan ve 5 yıl süren çalışmalarla taştan su çıkarılırken, elde edilen taş suyunun Balıkesir Üniversitesi tarafından kuvvetli bir ‘antioksidan’ olarak tescillendiği belirtildi. Taş suyunun kanser hastalığı üzerinde etkileri de araştırılmaya başlandı. PROSTAT KANSERİNE KARŞI DA ETKİLİ
Taş suyunun etkisine ilişkin açıklamada bulunan Eskişehir Osman Gazi Üniversitesi (ESOGÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Ayhancı da taş suyunun akciğer ve prostat kanseri hücrelerini önleyici etkisi olduğunu tespit ettiklerini belirterek, gerekli kaynaklar sağlandığı takdirde 1-2 yıllık bir çalışmayla ürünün halka arz edilebileceğini söylemişti.

data-ad-slot="2534044947">
Bu yazı 159 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
yorum ikonu
SANKO PARK'TA HARCAMALARINIZ PARAYA DÖNÜŞÜYOR | Paylasalim.net: […] post SANKO PARK’TA HARCAMALARINIZ PARAYA DÖNÜŞÜYOR first appeared on
2020-08-21 07:49:19
yorum ikonu
Genç DJ'ler Avrupa Müzik Listelerini Yokluyor | Paylasalim.net: […] post Genç DJ’ler Avrupa Müzik Listelerini Yokluyor first appeared
2020-08-21 07:48:57
yorum ikonu
2020-08-05 07:26:37