Dünyadaki En Büyük 5 Soygun

Paylaş
 

Dünyadaki En Büyük 5 Soygun..
Bazı insanların en azından hayatında bir kez bir yerleri soyarak ordan milyon dolarlarla kaçma hayali olmuştur.Neyse ki aklıbaşında olan kişiler için bu, düşünceden öteye geçmez.Fakat bazı insanlar için bu düşünceden öteye geçmiş ve kolay yoldan zengin olma fikri onları cezbetmiştir.Az sonra duyacağınız insanlar bu planlarını hayata geçirip parayla, mücevherle ya da para yapan neyse onunla ordan kaçıp gitmişlerdir.Bazıları geçici bir süre için olsada.

Orta Doğu İngiliz Bankası 20 Ocak 1976-Beyrut-Lübnan- 25 miyon$
1970’li yillarda Yasser Arafat ‘in önderliğinde olan Filistin Kurtuluş Örgütü’nün yükseldiği dönemlerde Filistin savaştaydı ve savaş demek para demekti. Bu dönemde bir çok bankaya soygun düzenlenmişti. Bunlardan en önemlisi de Orta Doğu İngiliz Bankasına yapılan soygundu. Soyguncular bankayı soymak icin bankanın yanındaki Katolik kilisesini kullandılar ve kasayı açmak için de yanlarında çilingirci bulunuyordu. Bu soygun tam 2 gün sürdü. Bu soygunun ironik kısmı da çalınan bazı hisse senetlerinin gerçek sahiplerine tekrardan satılmasıydı.

Antwerp Elmas Merkezi 16 Şubat 2003-Belçika- 100 milyon $
2003 yılında Antwerp Elmas Merkezi’nde filmlere konu olabilecek bir soygun gerçekleşti. Antwerp’teki 14 katlı kale gibi korunan Elmas Merkezi binasının yerin iki kat altındaki sığınağına giren soyguncular, radarlar, ısı sensörleri, manyetik alan, 10 kat güvenlik duvarı ve o güne kadar yapılan en güvenli çelik kapıyı aşmayı başardı. Elmas dolu 173 kasadan, 109’unu açarak 100 milyon dolar değerindeki değerli taşla birlikte kaçtı. Ancak çetenin lideri Leonardo birkaç gün sonra yakalandı ve 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Peki bu kadar iyi korunan bir yeri soymayı nasıl başarmışlardı? Çetenin lideri Leonardo kendisini elmas tüccarı olarak tanıtmış ve Antwerp’te de bir dükkan kiralamıştı. İtalyan Leonardo bu merkezi soymayı aklından bile geçirmezken birgün reddedemeyeceği bir teklif alarak , mücevherlerin saklandığı depoların fotoğraflarını çekmesi karşılığında iyi bir para aldı. Daha sonra büyük bir çete olarak bu merkezi soydular. Leonardo kısa sürede yakalandı ama elmasların yeri hiçbir zaman bulunamadı.

Boston Müzesi Soygunu 18 Mart 1990 USA 300 milyon$
Listemizin 3 numarasında bulunan bu soygun da tarihin en büyük soygunlarından biri. Soygunu yapan 2 kişi polis kılığında giyinip müzedeki deneyimsiz güvenlik görevlisini onları içeri alması için ikna eder. Aslında müze kurallarına göre müze kapandıktan sonra görevlilerin kimseyi müzeye sokma yetkileri yoktu. Zaten bunu çok kısa sürede anlayan görevli kendini kelepçelenmiş olarak bodrumda buldu. Bu 2 soyguncucu 81 dakikada sakin bir şekilde değerleri toplam 300 milyon doları bulan 12 parça sanat eserini çaldılar. Polis soygunculara bu parçaları geri getirmesi karşılığında 2.5 milyon dolar vereceğini ve tutuklanmayacaklarını bildirdi. Soygunculardan hiç ses cıkmadı. Halen bu sanat eserlerinin nerede olduğunu bilenlere 5 milyon dolar odül biçiliyor.

Şehir Bonosu Soygunu 2 Mayıs 1990 Londra 292 milyon Pound
2 Mayıs günü John Gaddar adındaki 58 yaşındaki kurye elinde herbiri 1 milyon pound değerinde 301 tane fon taşıyordu. Bu fonların üstünde isim yazmadığından bu fon kimin eline geçerse sahibi de o olurdu. Kurye bu fonları taşırken bıçaklı bir saldırıya uğramış, ve elindeki tüm fonları çaldırmıştı. Bu soygun tarihin en kolay soygunu olmuştu.
Irak Merkez Bankası 18 Mayıs 2003 Irak 1 milyar $

Bazı soygunlar titizlikle hazırlanmış planlar gerektirir, bazıları ise kaba kuvvet ama tarihin bu en büyük soygunu çok basit bir şekilde gerçekleşti. Saddam Hüseyin, Irak bombalanmadan önce oğlunu yazdığı bir notla beraber bankaya gönderir. 1 milyar dolar değerinde bir para çeken oğlunun bu parayı bankadan alması bile yaklaşık olarak 5 saat sürer . Daha sonra bu paranın 650 milyar $’ı Saddam’ın saraylarının birtanesinde bulunur .Ancak paranın diğer kısmı bulunamamıştır.

data-ad-slot="2534044947">
Bu yazı 1083 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
yorum ikonu
SANKO PARK'TA HARCAMALARINIZ PARAYA DÖNÜŞÜYOR | Paylasalim.net: […] post SANKO PARK’TA HARCAMALARINIZ PARAYA DÖNÜŞÜYOR first appeared on
2020-08-21 07:49:19
yorum ikonu
Genç DJ'ler Avrupa Müzik Listelerini Yokluyor | Paylasalim.net: […] post Genç DJ’ler Avrupa Müzik Listelerini Yokluyor first appeared
2020-08-21 07:48:57
yorum ikonu
2020-08-05 07:26:37