Dünyanın en şirin yavru hayvanları

Paylaş
 

Dünyanın en şirin yavru hayvanları..
Yıllardır yapılan araştırmalarda bilim insanları, farklı kültürlerden ve ırklardan insanların ‘sevimlilik’ konusunda hep aynı noktaya vardığını ve bu sonucun kökeninde de geçirdiğimiz evrimin yattığını fark etmişler. Küçük olan her canlıya karşı gelişen bu dürtü aslında soyun devamını sağlama isteğimiz ve yavru canlıları koruma içgüdüsünden geliyor. İşte bu bilgilerin ışığında ‘Aklında Olsun’ sana, gördüğünde aşırı bir pozitiflik, baskın bir mutluluk hissi yaşatacak şirin mi şirin hayvan yavruları listesi hazırladı!
Hazırsan uzun boyunlu, ilginç desenli bir hayvanın yavrusuyla başlayalım!

Bebek zürafa; 14 aylık gebelikten sonra dünyaya gelen ve büyüdüğünde en uzun kara memelisi olacak bu şirin yaratık, doğduktan bir saat kadar sonra kendi başına yürümeyi öğrenir…
Ahh, bu ne sevimli şeyyy! Bebek eşek! Büyüdüğünde aynı boyuttaki bir attan daha güçlü olacak bu güzel gözlü bebek eşeğin, 50 yıldan fazla yaşayabileceğini biliyor muydun? Ayrıca eşeklerin inanılmaz güçlü hafızaları vardır, 25 yıl önce bulunduğu bir alanı ve diğer eşekleri tanıyabilirler!
Yelpaze kulakları ve upuzun hortumuylaaaaaa… İşte karşında tatlı mı tatlı bir bebek fil! Böyle minik durduğuna bakma, anne karnında kalma süreleri ortalama 18 ila 22 ay arasında olan bebek filler doğdukları anda bile ortalama 250 kilogamdırlar ve günde ortalama 15 litre süt içerler.

 

Asil, masum ve benekli; o bir Bebek Geyik… Ortalama 300 benekle dünyaya gözlerini açan güzeller güzeli yavru geyiğin büyüdükçe benekleri azalır ve geriye ortalama 100 tane benek kalır. Boynuzları ise dünyadaki en hızlı büyüyebilen yapıdır. Gelişim aşamasındayken iki günde ortalama bir inç genişleyebilir.
Yavru kedilerden sonra, internet dünyasının en sevdiği hayvanlardan biri… Bebek kirpi! Bu dikenli memeli hakkında ne kadar bilgiye sahipsin, banyo yaparken ne kadar sevimli göründüğü dışında? Mesela, bu bilgi kalbimi kırsa da, kirpilerin sadece çiftleşmek için bir araya gelen ve yalnız yaşamayı seven canlılar olduğunu biliyor muydun? Kendini savunmak istediğinde ortalama 6.000 dikenli bir topa dönüşebilen kirpilerin 5 parmağı ve küçük ama güçlü ayakları vardır. Ve son olarak geceleri ortalıkta dolaşan kirpiler gündüzleri ortalama 18 saat uyurlar. Ah, hayalimdeki hayat!

Sıradaki minik dostumuz, muhteşem inşaat zekasıyla, toprak kazma ve tüneller inşa etme konusunda ün kazanmış olan Bebek Mirket! Bu şirin şeyler, henüz tünel kazamadıklarından süt içme konusunda başarılıdırlar. Genellikle koloniler halinde, iş bölümü yaparak yaşamlarını sürdüren mirketler, bilinen en duygusal hayvanlardandır. Sevdiklerini başka bir grupta gördüklerinde üzüntüden ölebilirler… (burun çekme ve ağlamaklı ses tonu) Yok yok ağlamıyorum, gözüme toz kaçtı…
Ekosistemin bozulması, denizlerin kirlenmesi ve insani tahribatlar nedeniyle doğal yaşam alanları daralan ve türleri tehlikede olan minik dostumuzda sıra!
Bebek deniz kaplumbağası! Şunun tatlılığına bir bak! Kara kaplumbağaları gibi kabuklarına giremeyen deniz kaplumbağaları su altında nefes almadan 5 saat kalabilirler. 100 milyon yıldan fazla bir süredir okyanuslarda yaşayan bu muhteşem canlının, son 200 yılda yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalması ne kadar da üzücü! 1000 yavru içerisinden sadece 1 tanesinin hayatta kalabiliyor olması benim de kalbime dokunuyor!

 

Dünyaya geldiğinde ne kadar küçük olduğuna inanamayacağın bir yavru var sırada! Bebek Panda! Bebek pandalar, doğumdan hemen sonra yaklaşık 100 gram ağırlığındadırlar. Zamanlarının yarısından çocuğunu bambu yiyerek, kalan kısmını da uyuyarak geçirirler. Gerçekten de muhteşem bir yaşam tarzı! Ne yazık ki birçok tür gibi pandaların türleri de tehlike altında. Vahşi yaşamda ortalama 2000 panda kaldığı biliniyor!

Kardeşlerinden farklı günlerde yumurtadan çıkan, ortalama 6 hafta sonra yuvadan ayrılabilen bir hayvanda sıra! Bebek Baykuş! Yırtıcı kuşlar arasında en hızlı büyüyenler; bebek baykuşlardır. 8-9 hafta içinde tam bir yetişkin baykuş ağırlığına ve tüy yapısına sahip olurlar. Başlarını 270 dereceye kadar çevirebilen baykuşlar, gece görüşleri daha iyi olduğundan karanlıkta daha aktiftirler.

 

Sırada filmlerde, su parklarında ve televizyon şovlarında sıklıkla görülen ve sosyalliğiyle bilinen memeli bir hayvan var! Bebek Yunus! Peki sence suda harikalar yaratan bu hayvan yüzmeyi ne zaman öğreniyor? Hamile yunusların ultrason görüntülerini takip eden bir grup araştırmacı, yunus fetüsünün 9. haftada anne karnında yüzmeye başladığını fark etmiş, ne kadar inanılmaz değil mi! 9. haftada yüzmeye başlayan minik yunus, toplamda tam 12 ay anne karnında kaldıktan sonra okyanusa kavuşuyor!

 

Aklında Olsun, 7 MİLYAR insan sayısına göre, her birimizin bebek pandalar, deniz kaplumbağaları ya da zürafalara yaşayabilecekleri doğal bir ortam bırakmak için sorumlulukları var! Eğer, doğayı koruma bilinci konusunda hassasiyetimizi artırırsak tehlikede olan türlerin yok olmasını engelleyebiliriz!

data-ad-slot="2534044947">
Bu yazı 151 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
yorum ikonu
SANKO PARK'TA HARCAMALARINIZ PARAYA DÖNÜŞÜYOR | Paylasalim.net: […] post SANKO PARK’TA HARCAMALARINIZ PARAYA DÖNÜŞÜYOR first appeared on
2020-08-21 07:49:19
yorum ikonu
Genç DJ'ler Avrupa Müzik Listelerini Yokluyor | Paylasalim.net: […] post Genç DJ’ler Avrupa Müzik Listelerini Yokluyor first appeared
2020-08-21 07:48:57
yorum ikonu
2020-08-05 07:26:37