Dünyayı değiştiren virüs: COVID-19 Corona virus nedir? İlginç Bilgiler

Paylaş
 

Dünyayı değiştiren virüs: COVID-19 Corona virus nedir? İlginç Bilgiler…
Aralık 2019’da Çin yetkilileri, ülkelerinde yayılan virüs hakkında dünyayı bilgilendirdi. İlerleyen aylarda virüs diğer ülkelere birkaç günde katlanarak artan vakalar halinde yayıldı. Bu virüs “Şiddetli Akut Solunum Sendromu ile İlişkili Koronavirüs 2” yani Covid-19 adındaki hastalığa sebep oldu: Halk arasında bilinen adıyla, Koronavirüs.

Normal bir virüs aslında genetik materyaller ve birkaç proteinin etrafını saran bir kabuktan başka bir şey değil. Yani canlı olduğu bile bir tartışma konusu. Ancak Korona açık yüzeylerden yayılabilen ve bazı yüzeylerde 7-10 saat canlı olarak yaşamını devam ettirebilen bir virüs çeşididir. Dolayısıyla normal virüslerden onu ayıran en büyük özelliği de havada asılı kalabilen canlı bir formda olmasıdır. Yayılmasının başlıca sebebi öksürük veya hasta bir kişiye dokunduktan sonra kişinin kendi yüzüne dokunmasıyla meydana gelen sıvı temaslarıdır. Virüs yolculuğuna burada başlar ve vücudun derinliklerine doğru yol alır. Hedefi en korkunç etkiyi yaratabileceği iç organlar olan bağırsaklar, dalak ve akciğerlerdir.

Akciğerler etraflarında milyarlarca koruyucu hücreye sahiplerdir. Bu hücreler insan vücudunda organları ve mukozayı hizalayan sinir hücreleridir. Koronavirüsü bu hücrelerdeki özel bir reseptöre genetik materyalini enjekte etmek için bağlanır. Bu olanlardan habersiz olan hücre yeni talimatları yerine getirmeye başlar. Hücre kritik noktaya gelene kadar orijinal virüsün kopyalarıyla dolmaya devam eder. Kritik noktaya ulaşınca son bir talimat alır ve kendini imha eder. Hücre bir nevi erir ve daha fazla hücreye saldırmaya hazır olan yeni korona virüslerini salar. Hastalıklı hücre sayısı katlanarak artar.
Yaklaşık on dört gün sonra milyonlarca vücut hücresi enfekte olmuş durumdadır ve milyarlarca virüs akciğerleri sarmıştır. Virüs, şu ana kadar vücudunda herhangi bir hasara sebep olmamıştır fakat asıl şimdi canavarını bağışıklık sistemine salacaktır.

Vücudu koruması gereken bağışıklık sistemi bu konuda oldukça tehlikelidir ve sıkı düzenlemelere ihtiyaç duyar. Bağışıklık sistemi hücreleri virüsle savaşmak için ciğerlere geldiğinde korona bu hücrelerden bazılarına bulaşır ve kargaşa yaratır. Hücreler gözleri ve kulakları olmadığı için stokin adlı küçük haberleşme proteinleri yardımıyla iletişim kurarlar. Neredeyse bütün önemli bağışıklık sistemi tepkisi bu proteinler tarafından kontrol edilmektedir. Korona virüsü bulaştığı bağışıklık hücrelerinin aşırı tepki vermesini sağlar ve önüne geleni öldürmesine neden olur. Bir bakıma bağışıklık sistemini saldırı çılgınlığına sokar ve gerektiğinden çok daha fazla asker göndermesine sebep olarak kaynaklarını boşa harcamasına neden olur. Bu da çevreye hasar verilmesini sağlar. Bu kargaşayı yaratan iki çeşit hücre vardır: Nötrofiller, vücudun kendi hücreleri dahil olmak üzere her şeyi öldürmede mükemmeldirler. Binlercesi olay yerine vardığında bu hücreler iki taraftan da kayba sebep olan öldürücü enzimler salgılamaya başlarlar. Karmaşaya katılan bir diğer önemli hücre de Katil T hücreleridir. Bu hücreler diğer hücrelere kontrollü bir şekilde intihar etmelerini bildirir. Kafası karışmış olan bu hücreler sağlıklı olanlara da kendilerini öldürmelerini söylerler. Ne kadar çok bağışıklık sistemi hücresi gelirse o kadar çok zarara yol açarlar ve bir o kadar da sağlıklı akciğer dokusunu öldürürler. Bu durum kalıcı, geri dönüşü olmayan hasara sebep olabilir.

Korona bulaşan kesimin çoğunluğu hastalığı hafif semptomlarla atlatır. Fakat çoğu vaka ilerleyebilmekte, hatta kritik noktaya ulaşabilmektedir. Bu kritik vakalarda milyarlarca özel hücre ölerek akciğerlerin koruyucu tabakasını yok etmişlerdir. Bu da insanları nefes almasında görevli hava keseciklerini, normalde çok büyük problem yaratmayan bakteriler tarafından işgal ettikleri anlamına gelmektedir. Sonrasında hastalar zatürreye yakalanır ve yaşayabilmek için solunum cihazına ihtiyaç duyarlar. Bağışıklık sistemi haftalardır tam güçte çalışmış ve milyonlarca virüs karşıtı silah üretmiştir. Yorgun olan sistem binlerce bakterinin hızla çoğalmasıyla beraber daha fazla dayanamayarak çöker. Bakteriler kana karışır ve tüm vücudu sarar. Bunun gerçekleşmesi durumunda ölüm fazlasıyla olasıdır.

Korona virüsü özellikle grip ile karıştırılır fakat aslında çok daha tehlikelidir. Hala devam eden bu küresel salgın sırasında şu ana kadar toplamda 200’den fazla ülkeye yayılan bu hastalığın, gripten daha hızlı yayıldığı kanıtlanmıştır.

Aklında olsun; Virüsün şu anki evresinde dünya çapındaki tüm ülkelerde uçuşlar durduruldu. Ülke içindeki ulaşımlara kesin ve katı sınırlamalar getirildi. Dünya Sağlık Örgütü, neredeyse tüm dünyaya tıbbi ekipman için maddi destek sağladı.

Zorunda kalmadıkça dışarı çıkmaman, sosyal mesafeyi koruman ve temiz kalman dünyadaki tüm insanlara yapacağın en büyük iyilik!

 

 

Bu yazı 71 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
yorum ikonu
SANKO PARK'TA HARCAMALARINIZ PARAYA DÖNÜŞÜYOR | Paylasalim.net: […] post SANKO PARK’TA HARCAMALARINIZ PARAYA DÖNÜŞÜYOR first appeared on
2020-08-21 07:49:19
yorum ikonu
Genç DJ'ler Avrupa Müzik Listelerini Yokluyor | Paylasalim.net: […] post Genç DJ’ler Avrupa Müzik Listelerini Yokluyor first appeared
2020-08-21 07:48:57
yorum ikonu
2020-08-05 07:26:37