ESRARENGİZ TARSUS KAZISI

esrarengiz-tarsus-kazisi
Paylaş
 

ESRARENGİZ TARSUS KAZISI…

Tarsus deyince akla ilk önce Saint paul kilisesi, şahmeran efsanesi, Soli Pompeipolis Antik Kenti, Kleopatra kapısı ve Yedi uyurlar mağarası gelirdi.
Ama günümüzde akıllara ilk önce Tarsus taki gizemli ev ve bu ev de çok gizli, yüksek güvenlik tedbirleri içinde sürdürülen kazı gelmekte. Bizde bu gizemli eve ve burada yürütülen gizemli kazıya değineceğiz.

Aslında Bu evi gizemli kılan şey, Evin bulunduğu arazinin tam altında yatıyor. Tarsus geçmiş çağlardan günümüze kadar gelmiş sayısız tarihi mirasa ve eserlere ev sahipliği yapıyor. Tarsus un neresini kazarsanız kazın altından mutlaka tarihe tanıklık etmiş bir miras çıkıyor. Malesef bu yüzden uzun süredir define avcılarının da gözdesi haline gelerek çok sayıda izinsiz kaçak kazılara maruz kalmakta.

2012 yılında define avcılarının eline geçen bir harita, Bugün tüm ülkede hatta dünyanın bir çok ülkesinde merakla konuşulan bu gizemli tarsus kazısı hadisesinin oluşmasına neden olmuştur. Bu harita Tarsus ta bulunan 82 evler mahallesinde ki kırmızı müstakil bir evin bulunduğu noktayı işaret etmektedir.

data-ad-slot="2534044947">
Bu yazı 159 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM