Fazla şeker tüketiminin zararları Çok şeker yersek ne olur

Paylaş
 

Fazla şeker tüketiminin zararları Çok şeker yersek ne olur..
Şekerden vazgeçmek ya da şekeri azaltmak konusunda bu kadar yoğun çabaların harcandığı dünyada, insanlar; şeker ve beyin etkileşiminde kritik bir şey keşfettiler. İşte o kritik noktayı ele almadan önce, bir insan, şekeri tam olarak neden bırakmalı veya azaltmalıdır sorusuna yanıt verelim.


Sabah çok acelen var ve işe geç kalmamak için acil bir şekilde evden çıkmalısın diyelim. Yani bir şeyler atıştırmak için çok ama çok az bir vaktin var. O noktada sütle yumuşatılmış bir kâse dolusu mısır gevreği iyi bir fikir olabilir. İşte, mısır gevreğini yemeğe başladığın sırada dilinin ucundaki tat alıcıları, tatlı sinyalini devreye sokarak onu beynin korteks bölümüne gönderir. Burası… Evet burası beynimizde yaşlı bir amcanın yüzüne benzeyen kısım! Tatlı sinyalleri, beyindeki kazanma merkezini hareketlendirerek, insanı keyiflendiren biricik hormonun, yani dopaminin salgılanmasını sağlar.

Şekerli yiyecekleri, dengeli ve düzenli öğününe küçük miktarlarda eklersen dopamin hormonu gün boyu salgılanmaya devam edeceğinden kendini mutlu ve ödüle doymuş hissedersin. Buraya kadar sıkıntı yok. Fakat, şekerli yiyecekleri her gün, iki saatte bir defalarca kez, tepsi tepsi, tabak tabak yersen, dopamin seviyen de tavan yapar öyle değil mi! Yerinde duramaz, koşup hoplayasın, dağlara tırmanasın gelir! İşte tam o anda beynin, sana şeker intoleransının arttığına dair küçük uyarılar vermeye başlar. O uyarılarda gizli bir emir saklıdır: “Yeter!” Çünkü mutlu hissedebilmen için her gün bundan çok daha fazla şeker yemen gerekecek..

 

Bu yazı 61 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
yorum ikonu
SANKO PARK'TA HARCAMALARINIZ PARAYA DÖNÜŞÜYOR | Paylasalim.net: […] post SANKO PARK’TA HARCAMALARINIZ PARAYA DÖNÜŞÜYOR first appeared on
2020-08-21 07:49:19
yorum ikonu
Genç DJ'ler Avrupa Müzik Listelerini Yokluyor | Paylasalim.net: […] post Genç DJ’ler Avrupa Müzik Listelerini Yokluyor first appeared
2020-08-21 07:48:57
yorum ikonu
2020-08-05 07:26:37