Hangi ülkelerde sınır kapıları açıldı İşte listesi

hangi-ulkelerde-sinir-kapilari-acildi-iste-listesi
Paylaş
 

Hangi ülkelerde sınır kapıları açıldı! İşte listesi
Koronavirüsün dünyaya hızla yayılmasından sonra bütün ülkeler sınır kapılarını kapatmıştı. Yeni normalleşme döneminde ülkeler kapılarını tek tek açıyor. İşte sınır kapılarını açan Avrupa ülkeleri
Hangi ülkelerde sınır kapıları açıldı! İşte listesi
Almanya
Almanya, şu anda sadece Schengen ülkelerinden gelen ziyaretçileri kabul ediyor. Schengen bölgesi dışında bir yere tatile giden vatandaşlarından da dönüşte 14 gün süreli karantinada kalma talep ediyor.
Arnavutluk

Batı Balkan ülkesi Arnavutluk, corona virüs salgının ilk döneminde komşusu İtalya kaynaklı vaka artışları yaşamıştı. Bir süre tüm sınırlarını kapatan Arnavutluk, 15 Haziran itibarıyla kademeli olarak aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ülkelerle uçuşları yeniden başlattı.
Andorra
İspanya ve Fransa arasında yer alan kıtanın en küçük ülkelerinden Andorra, da 15 Haziran itibarıyla tüm Avrupa ülkeleri ile sınırlarını açtı. Ancak havaalanı bulunmayan Andorra’ya ulaşım mecburen İspanya ve Fransa üzerinden gerçekleşebiliyor. Dolayısıyla bu ülkeler sınırlarını kapalı tuttuğu sürece Andorra’ya da erişim imkansız.
Avusturya
Avusturya, corona virüs salgını sürecinde ülke içinde normalleşme adımlarını ilk atmaya başlayan devletlerden biri oldu. Avusturya15 Haziran’da Türkiye, İngiltere, İsveç ve Portekiz hariç tüm Avrupa ülkelerine sınırlarını açtı.
Belarus
Belarus, ülkeye gelen ziyaretçilerden 48 saat içinde yaptırdıkları ve sonuçları negatif çıkan bir corona virüs testi talep ediyor. Bunun yanı sıra şüpheli durumlarda 14 günlük karantina da istenebiliyor.
Belçika
Corona virüs salgınında yüzdelik bakımdan en çok ölümün gerçekleştiği ülkelerden biri olan Belçika da komşuları gibi 15 Haziran itibarıyla sınırlarını ziyaretçilerine açtı. Ülkede Schengen bölgesi dışından gelecek olanların 14 gün boyunca karantinada kalması koşulu bulunuyor.
Bosna-Hersek
Bosna-Hersek 1 Haziran itibarıyla tüm sınırlarını açtı. Öncesinde de Hırvatistan ve Sırbistan ile olan sınırlarını açan Bosna-Hersek’e Türkiye’den de uçuşlar başladı.

Bulgaristan
Türkiye’nin batı komşusu Bulgaristan’da da 15 Haziran itibarıyla Schengen bölgesine sınırlar açıldı.
Hırvatistan
Adriyatik ve AB ülkesi olan Schengen Bölgesi’ne sınırlarını açsa da diğer devletlere yönelik uygulamalarını ilerleyen tarihlerde belirleyecek.
Çekya
Avrupa’nın en çok turist çeken ülkelerinden biri olan Çekya, İngiltere, Portekiz, Belçika gibi ülkelerden corona virüs test sonucunun negatif olduğuna dair belge talep ediyor. Bunun dışında diğer Schengen ülkelerinden gelişler serbest.
Danimarka
İskandinavya ülkesi Danimarka da 15 Haziran’dan itibaren kapılarını Schengen ülkelerine açtı.
Estonya
En kuzeydeki Baltık ülkesi olan Estonya 15 Mayıs’ta komşuları 1 Haziran’da da tüm Avrupa ülkelerine kapılarını açtı. Ancak Estonya’da dikkat edilmesi gereken bir kural var; Corona virüs salgını nedeniyle yan yana ikiden fazla birey bir arada yürüyemiyor.


Finlandiya
15 Haziran itibarıyla Avrupa uçuşlarının yeniden başladığı Finlandiya’da 50 kişiyi aşmayacak şekilde etkinlikler de düzenlenebiliyor.
Fransa
Corona virüsün Avrupa’da ilk görüldüğü ülke olan ve uzun bir süre de sokağa çıkma kısıtlaması uygulayan Fransa, İngiltere, İspanya ve İtalya gibi ülkelerden gelen ziyaretçilerden sağlık raporu istiyor. Fransa şu anda sadece Schengen ülkelerine sınırlarını açmış durumda.
İngiltere
Salgında en çok can kaybı yaşayan ülkelerden biri olan İngiltere, Temmuz ayı içinde aralarında Türkiye’nin de olduğu ülkelerle daha geniş kapsamlı bir normalleşme adımı atmaya hazırlanıyor.
İspanya
Corona virüs salgınından en çok etkilenen ülkelerden biri olan İspanya 21 Haziran’dan itibaren sınırlarını AB ülkelerine açtı.
İrlanda
Ada ülkesi İrlanda, Schengen ülkelerine sınırlarını açmakla birlikte ülkedeki herkese bulundukları yerden 20 kilometre daha uzağa gitmemelerini tavsiye ediyor.

İtalya
Corona virüs salgınında bir süre dünyanın merkezi olan ve binlerce can kaybının yaşandığı İtalya’da da normalleşme adımları Mayıs ortasından itibaren başladı. Müze, kafe ve restoranların geçtiğimiz ay açıldığı İtalya’ya sınırlar da AB vatandaşlarına açık. İtalya aralarında Türkiye’nin de olduğu birkaç ülkeyle daha sınırların açılmasını istiyor.
İzlanda
Avrupa’nın uzak ve soğuk köşesi İzlanda, corona virüs test sonucu negatif çıkan AB vatandaşlarını kabul etmeyi başladı.Şüpheli durumlar içinse 14 günlük karantina şartı bulunuyor.
Kosova
Avrupa’nın en genç ülkesi Kosova, corona virüs önlemlerinin hafifletilmesiyle birlikte vaka artışları yaşamaya başladı. Bununla birlikte Schengen bölgesinde yer almayan Kosova, yurt dışından gelenlere 14 günlük karantina uyguluyor.
Letonya
Baltık ülkesi Letonya da sınırlarını 15 Haziran itibarıyla AB ülkelerine açtı.
Litvanya
17 Haziran itibarıyla ülke sınırlarını AB ülkelerine açan Litvanya, restoran ve kafelerin de faaliyete geçmesine izin verdi
Liechtenstein
İsviçre ve Avusturya arasında yer alan bu küçük ülke sınırlarını Schengen Bölgesi ülkelerine açmış durumda.
Lüksemburg
AB’nin kurucu ülkelerinden biri olan Lüksemburg da Schengen Bölgesi ülkelerine sınırlarını açtı.
Malta
Akdenizi’in ada ülkesi Malta, 1 Temmuz itibarıyla uluslararası uçuşların yeniden başlamasına izin verdi.
Macaristan
Orta Avrupa ülkesi Macaristan da sınırlarını tüm Schengen Bölgesi ülkelerine açtı.Ancak Avusturya, Çekya gibi birkaç ülkeden gelecek olanların 14 gün boyunca karantinada kalma koşulu bulunuyor.
Moldova
Moldova’da yurt dışı uçuşların başlaması için belirlenen tarih 1 Temmuz.

Monaco
Avrupa’nın en küçük ülkelerinden biri olan Monaco, Haziran’da kafelerin ve restoranların açılmasına izin verdi. Havaalanı bulunmayan ülkeye Fransa’dan erişim mümkün.
Karadağ
Avrupa’da corona virüs salgınının en son başladığı ve ilk bittiği ülkelerden biri olan Karadağ, 1 Temmuz itibarıyla negatif test sonuçlarını gösterir belgeyi ibraz etmeleri koşuluyla herkese kapılarını açmaya hazırlanıyor.
Hollanda
Avrupa’da ölüm vakalarının en fazla görüldüğü ülkelerden biri olan Hollanda, 1 Temmuz’dan itibaren sınırlarını tüm ülkelere açmaya hazırlanıyor.
Kuzey Makedonya
Balkan ülkesi Kuzey Makedonya’nın kesin bilgi vermemekle birlikte Temmuz ayından itibaren tüm ülkelere sınırlarını kalıcı olarak açması bekleniyor.
Norveç
Norveç’te 15 Haziran itibarıyla Schengen Bölgesi’ne kapılar açıldı.
Polonya
Polonya’da 17 Haziran itibarıyla kademeli olarak uluslararası uçuşlar başlatıldı.
Portekiz
Uzun süre corona virüs salgınında aldığı önlemlerle örnek gösterilen Portekiz’de son dönemde vaka sayılarında artış kaydedilmekte. 1 Temmuz itibarıyla ülkeye uluslararası uçuşlar yeniden başladı.
Romanya
1 Haziran itibarıyla maske takılması şartıyla sosyalleşmeye izin veren Romanya, AB ülkelerine kapılarını açtı.
Rusya
Corona virüs salgınından en çok etkilenen ülkelerden biri olan Rusya, Temmuz itibarıyla sınırlarını açmaya hazırlanıyor.
San Marino
Yüzdelik bakımdan Avrupa’da en çok ölümün yaşandığı ülkelerden biri olan San Marino da normalleşme kapsamında sınırlarını İtalya’ya dolayısıyla Avrupa’nın diğer ülkelerine hala kapalı tutmakta.

Sırbistan
Sırbistan 1 Temmuz itibarıyla kapılarını AB ülkeleriyle karşılıklı olarak açacak. Türkiye ile de ziyaretler başlamış durumda.
Slovakya
Slovakya pek çok ülke vatandaşlarından ülkeye girişlerinde 5 günlük karantina talep etmeye devam ediyor. Ülke, sadece birkaç komşusuna sınırlarını açtı.
Slovenya
Avrupa’nın küçük ülkelerinden Slovenya sokakta maske takma şartıyla yabancıları sınır kapılarını açmış durumda.
İsveç
Salgında sürü bağışıklığı modelini uygulayan İsveç’e pek çok ülke kısıtlama uygulamakta. Ülkede uçuşların başlama tarihi 30 Haziran.
İsviçre
Haziran ortasında Schengen Bölgesi ülkelerine sınırlarını açan İsviçre tam manasıyla normalleşmeye Ağustos ayında geçmeyi planlıyor.
Türkiye
Avrupa’nın en çok turist çeken ülkelerinden biri olan Türkiye, Temmuz’dan itibaren yurt dışından daha fazla ziyaretçi ağırlamayı hazırlanıyor.
Ukrayna
Özel sağlık sigortanızın bulunması kaydıyla Ukrayna’ya girişler serbest.
Yunanistan
Yunanistan, şu anda yalnızca Schengen Bölgesi ülkelerini sınırlarını açmış durumda. 1 Temmuz itibarıyla Türkiye ile de kapıların karşılıklı olarak açılması bekleniyor.
Vatikan
Dünyanın en küçük ülkesi olan ve İtalya’nın başkenti Roma’nın içinde yer alan Vatikan, sınırlı sayıda ziyaretçi kabul etmeye başladı.

data-ad-slot="2534044947">
Bu yazı 117 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM