ikinci el cep telefonu satışında yeni dönem

ikinci-el-cep-telefonu-satisinda-yeni-donem
Paylaş
 

ikinci el cep telefonu satışında yeni dönem


Ortaya çıktığı kadarıyla Türkiye’de ikinci el cep telefonu ve bilgisayar gibi elektronik ürünlerin satışına yeni standartlar getiriliyor. Gelen bilgilere göre Sanayi Bakanlığı, ikinci el satışı yapılan elektronik aletlerin hem ekonomiye kazandırılması hem de mağduriyetin önlenmesi için bir hazırlık içerisinde bulunuyor. Söylendiği kadarıyla önümüzdeki günlerde “Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkında Yönetmelik” yürürlüğe konulacak.

Yönetmelik ile gelecek yenilikler ise şimdilik tam olarak anlaşılamıyor ya da nasıl uygulanacağı kestirilemiyor olsa da ilginç görünüyor. Açıklamaya göre özellikle ikinci el cep telefonu modellerinde yoğun bir satış olmasına karşın bu ürünlerle ilgili yasal bir mevzuat bulunmuyor. Sanayi Bakanlığı tarafından planlanan yeni düzenleme tüketiciyi güvence altına alıyor ve bu tür ürünler için koruma önlemleri getiriliyor. Yeni dönemde ikinci el ürünler artık yenilenmiş ürün olarak sayılacak deniyor. Ayrıca ikinci el ürünler için Sanayi Bakanlığı’ndan alınacak izin ile yenileme merkezleri kurulacak, ikinci el satışı yapılacak elektronik ürünler bu merkezlerde standartlara uygun şekilde incelenecek, tamir edilecek ve yenilenecek.
Ürün ancak sertifikalandırıldıktan ve paketlendikten sonra satışa sunulacak.

Yetkili satıcı ya da merkezler ikinci el ürünleri vatandaştan alabilecek. Hepsine ek olarak bu ürünlerin ilginç şekilde garanti belgesi de olacak. Garanti süresince, ürünlere verilen bakım, onarım, montaj gibi satış sonrası hizmetlerden yetkili satıcı ve yetkili yenileme merkezleri sorumlu olacak. Tüketici yararına bu adımlar dışında ayrıca yenilenmiş malın Türkçe kullanım kılavuzu da bulunacak. İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR iPhone 11 ailesi ve iPhone XR Türkiye fiyatına sürpriz zam Türkiye’de ikinci el cep telefonu satışı patlama yapıyor Bunun arkasındaki en büyük neden ise artan kur ve vergiler nedeniyle sıfır cihaz fiyatlarının inanılmaz yükselmiş olması.

data-ad-slot="2534044947">
Bu yazı 91 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
yorum ikonu
SANKO PARK'TA HARCAMALARINIZ PARAYA DÖNÜŞÜYOR | Paylasalim.net: […] post SANKO PARK’TA HARCAMALARINIZ PARAYA DÖNÜŞÜYOR first appeared on
2020-08-21 07:49:19
yorum ikonu
Genç DJ'ler Avrupa Müzik Listelerini Yokluyor | Paylasalim.net: […] post Genç DJ’ler Avrupa Müzik Listelerini Yokluyor first appeared
2020-08-21 07:48:57
yorum ikonu
2020-08-05 07:26:37