İnsan Gözü Kaç Megapikseldir

insan-gozu-kac-megapikseldir
Paylaş
 

İnsan Gözü Kaç Megapikseldir…

 

Bir fotoğrafı oluşturan her 1 milyon piksele 1 megapiksel deniyor. Mesela 10 megapiksellik bir fotoğraf 10 milyon tane pikselin biraraya gelmesiyle oluşur. Megapiksel kavramı bu kadar basittir. Şimdi başından beri merak ettiğimiz soruyu tekrar soralım. Gözümüzle etrafa bakarken gördüğümüz görüntüyü oluşturmak için kaç piksel gereklidir? Yani gözümüz kaç megapikseldir?

Bu soruya cevap vermek için gözümüzle gördüğümüz görüntüyü etrafımızdaki ekranlarla karşılaştıralım. Örneğin evimizdeki televizyonla. Full hd yani 1080p çözünürlüğe sahip bir televizyonda yatayda 1920, dikeyde ise 1080 tane piksel bulunur. Bu sayıları çarptığımızda televizyon ekranında yaklaşık 2 milyon piksel olduğunu buluruz. Yani 2 megapiksel. Ancak televizyon ekranını oluşturan bu pikseller çıplak gözle görebileceğimiz kadar büyüktür. Televizyonunuzun ekranına iyice yaklaşıp bakarsanız pikselleri görebilirsiniz. Bu yüzden televizyon ekranı gözümüzden çok daha düşük çözünürlüğe sahiptir. Çünkü gözümüzle gördüğümüz görüntüyü bir ekran olarak düşünürsek o ekrandaki pikselleri seçemiyoruz. Tabiki insan görüşünü pikseller oluşturmuyor. Ancak bizim yaptığımız şey sanki gördüğümüz görüntüyü pikseller oluşturuyormuş gibi düşünmek. Eğer insan görüşündeki görüntüyü oluşturmak için kaç tane piksel gerektiğini hesaplayabilirsek insan gözünün kaç megapiksel olduğunu da bulmuş oluruz.

Şimdi görüşümüzü akıllı telefonlarla karşılaştıralım. Bir telefon kamerasını 20 megapiksel olarak düşünelim. Yeni nesil telefonların ekranlarını oluşturan pikseller gözle göremeyeceğimiz kadar küçük hale geldiler. Bu iyi bir şey çünkü insan görüşündeki görüntüyü oluşturan pikseller de göremeyeceğimiz kadar küçükler. Yani telefon ekranları insan görüşüne bir nebze de olsa yakınlar. Ancak yine de arada önemli farklar var.

Şimdi bir de gözümüzün ve kameraların nasıl çalıştıklarına bakalım. Fotoğraf çekerken etraftaki ışık kameranın diyafram denilen boşluğundan içeri girer. Işık içeri girerken lens adı verilen bir cam parçası tarafından kırılır ve küçük bir noktaya odaklanır. Işığın düştüğü noktada sensör denilen elektronik bir parça vardır. Sensör üzerine düşen ışığı işleyip onu elektrik sinyallerine çevirir ve dijital bir fotoğraf elde edilmiş olur.

Gözümüz de bir kamerayla çok benzer şekilde çalışır. Işık göz bebeğimizden içeri girer ve aynı kameradaki gibi bir lens tarafından kırılır. İçeri giren ışık gözümüzün arka kısmındaki görme sinirlerinin yoğun olduğu retina denilen yere düşer. Retinaya düşen bu ışık sinirler yardımıyla beyne iletilir ve beyin tarafından görüntü haline getirilir. Aslında retinamız kemaradaki sensörle aynı görevi görür. İkisi de üzerine düşen ışığı görüntüye çevirir.

Ancak ne kadar aynı şekilde çalışsalar da gözümüz bir telefon kamerasından çok daha üstündür. 20 megapiksellik bir kamerayla fotoğraf çektiğinizde bu çözünürlük sadece donmuş bir kare için geçerlidir. Yani kamera sadece durağan bir anı 20 megapiksel çözünürlüğünde görüntüleyebilir. Ancak gözümüz sürekli olarak aynı çözünürlüğü koruyabilir. Gözlerimizi hızlı hızlı hareket ettirsek de bu çözünürlük neredeyse anında en yüksek seviyeye çıkar. Yani gözümüz hareketli görüntüler için de yüksek çözünürlüğü korumayı sürdürebilir. Kamerayı ise etrafta hızlıca hareket ettirirseniz görüntünün kalitesi ciddi şekilde düşecektir.

Ayrıca telefon kamerası çektiği görüntüyü küçük bir ekranda görüntüler. Eğer kamerayla çekilen görüntüyü büyük bir ekrana yansıtırsak görüntünün kalitesi azalacaktır. Şimdi bir de görüş açımızda gördüğümüz alanı düşünün. Gözümüzle, Bir telefon ekranıyla kıyaslanamayacak kadar büyük bir alanı görüyoruz. Yani gözlerimiz bir kameradan daha kaliteli bir görüntüyü bir telefon ekranından daha büyük bir alanı kaplayacak şekilde görebilir.

Peki ama gözlerimiz bir kameradan tam olarak ne kadar iyi? Dünyanın en önde gelen üniversitelerinden MIT’de dijital görüntüleme alanında çalışan Roger Clark bunu hesaplamış. Karmaşık hesaplamalar sonucunda insan gözünün yaklaşık 576 megapiksel çözünürlüğe sahip olduğunu bulmuş. Yani kısacası, görüş alanımızı tamamen kaplayacak ve piksellerin görünmeyecek kadar küçük olduğu bir ekran oluştursaydık bu ekranda yaklaşık 576 milyon tane pisel olması gerekirdi…

data-ad-slot="2534044947">
Bu yazı 251 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
yorum ikonu
SANKO PARK'TA HARCAMALARINIZ PARAYA DÖNÜŞÜYOR | Paylasalim.net: […] post SANKO PARK’TA HARCAMALARINIZ PARAYA DÖNÜŞÜYOR first appeared on
2020-08-21 07:49:19
yorum ikonu
Genç DJ'ler Avrupa Müzik Listelerini Yokluyor | Paylasalim.net: […] post Genç DJ’ler Avrupa Müzik Listelerini Yokluyor first appeared
2020-08-21 07:48:57
yorum ikonu
2020-08-05 07:26:37