İyot Eksikliğine Kara Erik

Paylaş
 

İyot Eksikliğine Kara Erik..


İyot eksikliğinin yediden yetmişe ciddi bir problem olduğunu söyleyen, iç hastalıkları uzmanı Abdülkadir Dağ, tiroit hormonlarının üretimi için iyotun şart olduğunu belirterek “Tiroit bezinin hormon üretimi için iyot vazgeçilmez öneme sahip bir mikromineraldir.

Türkiye Gazetesi’nden Ziyneti Kocabıyık’ın haberine göre Dağ, “Tiroit hormonları öncelikle beyin olmak üzere vücutta pek çok başka organ ve hayatî süreçlerde önemli işlevlere sahiptir. Bu hormonların eksikliği kaslar, kalp, böbrek ve özellikle de gelişmekte olan beyni olumsuz etkiliyor” dedi.

Dünya nüfusunun yüzde 72’si iyot eksikliği tehdidi altında olduğunu hatırlatan Dr. Dağ, iyot eksikliği yüzünden yeterli zekâ gelişimi gösteremeyen en az 30 milyon çocuğun bulunduğunu belirterek “Dengeli beslenme ile yeterli iyot alımını sağlamak mümkün. İyot eksikliği oluşmaması için günde 150 mikrogram iyot alınması gerekir. Tuzlu su balıkları, yoğurt, patates, süt, fasulye, yumurta, kuru siyah erik ve yaban mersininin iyot miktarı yüksektir. Bunların günlük tüketime dâhil edilmesi gerekir” dedi.

data-ad-slot="2534044947">
Bu yazı 189 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM