Karadutun mucizevi faydaları

Paylaş
 

Karadutun mucizevi faydaları…

Karadut hem taze hem de kurutulmuş olarak yenen, Çin bitkisel tıbbında binlerce yıldır çeşitli hastalıkları tedavi etmek için kullanılan lezzetli bir meyvedir! Karadut, lezzetli olmasının yanı sıra, önemli besin değerlerine sahip, günlük beslenme rutininize ekleyip birçok hastalıktan korunabileceğiniz adeta bir ecza deposudur! Gelin birlikte karadutun sağlığınıza olan faydalarını bir gözden geçirelim;

 

1. Kolesterolü düşürür!
Kolesterol, insan vücudunun her hücresinde bulunan önemli bir yağ molekülüdür. Bununla birlikte, yüksek kolesterol seviyesi, yüksek kalp hastalığı riski ile de bağlantılıdır. Karadut, LDL yani kötü kolesterolün oluşumunu engelleyen ve kalp hastalıklarına karşı faydalı etkileri olduğu bilinen bir antioksidan olan antosiyanin bakımından oldukça zengindir. Ek olarak, karadut kendi ağırlığının 1.7%’sine karşılık gelen miktarda lif içerir. Lif ise sağlıklı bir sindirim sistemi ve düşük kolesterol değerleri için oldukça faydalıdır!

2. Kanserden korur!
Vücutta artan stresin, kanser riski ile ilişkili hücrelerde oksidatif hasara neden olduğu bilinmektedir. Yapılan çalışmalar dut suyundaki antioksidanların, oksidatif stresi azaltarak, potansiyel kanser riskini azalttığını göstermektedir. Serbest Radikal Biyoloji ve Tıp Dergisi’nde yayımlanan bir diğer araştırma, karadutun antioksidan türlerinden mirisetin ve rutin bileşiklerini içerdiği ve bu antioksidan türlerinin bazı kanser türlerine karşı koruyucu etkisi olabileceğine dikkat çekmiştir.

3. Cildin sağlıklı görünmesini sağlar!
Koyu renkli meyvelerin, açık renkli meyvelerle kıyaslandığında, daha çok antioksidan gücü taşıdıklarını unutmamalısınız! Karadut da içerdiği zengin antioksidanlar sayesinde hücrelerinizin yaşlanmasını ve serbest radikaller oluşmasını engeller. Bu sayede cildin erken yaşlanması, kırışması ve çeşitli cilt hastalıklarının ortaya çıkması gibi riskler de azalmış olur. Ayrıca, cildin canlılığını ve parlaklığını koruyabilmesi için kolajen en önemli elementtir. Karadut, içerdiği A ve C vitaminleri ile cildinizin kolajen üretimini artırarak, daha uzun süre sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardım eder.

4. Kan şekerini kontrol eder!
Tip 2 diyabet hastaları, kan şekeri seviyelerinde oluşabilecek hızlı artış riski altındadır ve karbonhidrat tüketirken dikkatli olmaları gerekir. Sadece karadut yaprağında bulunan (DNJ) yani deoksinojirimisin maddesi, bağırsaklarda bulunan bir enzimi inhibe ederek; karbonhidratların ve nişastanın glikoza dönüşmesini ve şekerlerin kan dolaşımına girmesini engeller.

5. Ağız yaralarını iyileştirir ve dişleri korur!
Hem karadut hem de karadut yaprakları ağız ve diş sağlığını koruma bakımından oldukça değerli maddeler içerir. Karadut içinde barındırdığı son derece yararlı fenolik bileşikler sayesinde aft denilen ve ağızda oluşan yaraların tedavisinde kullanılır. Karadutu ya da yapraklarını bir miktar sıcak su ile demleyip elde edilen bu çayı içmek aftları iyileştirerek, iltihaplanmayı ve diş eti kanamalarını önler. Ya da ağız sorunlarıyla ilgili acil durumlarda, buzluğunuzda her daim dondurulmuş organik bir karadut saklayabilirsiniz!

6. Beyin ve sinir sistemi fonksiyonlarını düzenler!
Avrupa Bilim ve Teknoloji Dergisi’nde yayımlanan bir araştırmada, karadutun insan vücudunun sentezleyemediği yağ asitlerini de içerdiği ve bu yağ asitlerinin sağlıklı hücre oluşumu, beyin ve sinir sistemi fonksiyonlarının uygun şekilde yürütülebilmesi için gerekli olduğunu vurgulamıştır.

88%’i sudan oluşan bu minik ama etkili meyvenin alerjisi nadir rastlanan bir reaksiyon olmasına rağmen, polen duyarlılığı olan kişilerde alerjik reaksiyon riski taşıyabilir! Bu sebeple karadutu mutlaka doktorunuza danışarak tüketin!

data-ad-slot="2534044947">
Bu yazı 654 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
yorum ikonu
SANKO PARK'TA HARCAMALARINIZ PARAYA DÖNÜŞÜYOR | Paylasalim.net: […] post SANKO PARK’TA HARCAMALARINIZ PARAYA DÖNÜŞÜYOR first appeared on
2020-08-21 07:49:19
yorum ikonu
Genç DJ'ler Avrupa Müzik Listelerini Yokluyor | Paylasalim.net: […] post Genç DJ’ler Avrupa Müzik Listelerini Yokluyor first appeared
2020-08-21 07:48:57
yorum ikonu
2020-08-05 07:26:37