Keler Nedir? Nasıl Bir Hayvandır

keler-nedir-nasil-bir-hayvandir
Paylaş
 

Keler Nedir? Nasıl Bir Hayvandır?
Keler, sürüngen bir hayvandır. bir keler görürseniz onu kertenkele sanma ihtimaliniz yüksek. çünkü kertenkeleler ailesindendirler. hatta dinozorların akrabalarıdır. çok çeşitli türleri olan kelerlerin belli bir rengi ya da boyu yoktur. yeşil, kırmızı, sarı, mavi, siyah gibi pek çok renkte keler olabildiği gibi kimisi yaklaşık 2 metre kimisi de birkaç cm. uzunluğunda olabilir.

derileri pullarla kaplıdır ve uzun kuyrukları, keskin tırnakları vardır. hatta bazılarının ayaklarının altında dikenli pullar vardır. bu özellikleri sayesinde kolayca tırmanabilirler. bacaklarının kısalığına karşılık ayak parmakları uzundur. eğer kanatları olsaydı belki de uçabilirlerdi çünkü bir yerden atladıkları zaman yere inene kadar bir kuş gibi havada süzülebilirler. ancak bu yeteneğe sahip olan sadece Draco keleridir.

 

kelerler insana zararlı bir hayvan değildir. hatta sevimlidir. ancak bazı keler türleri tehlikeli olabilir. Amerikan bukalemunu denilen keler türü zararsız, boncuklu keler denilen türleri ise tehlikelidir. çünkü ısırdığında zehirler. renkleri genelde pembe ya da turuncudur. fakat boncuklu keler dışındakiler zararsızdır.

keler hayvanı böceklerle beslenirler. bukalemun gibi renk değiştirme özelliğine sahip olmasalar da ısı ve ışık etkisiyle renklerinde biraz değişiklik olur.

Bu yazı 73 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
yorum ikonu
SANKO PARK'TA HARCAMALARINIZ PARAYA DÖNÜŞÜYOR | Paylasalim.net: […] post SANKO PARK’TA HARCAMALARINIZ PARAYA DÖNÜŞÜYOR first appeared on
2020-08-21 07:49:19
yorum ikonu
Genç DJ'ler Avrupa Müzik Listelerini Yokluyor | Paylasalim.net: […] post Genç DJ’ler Avrupa Müzik Listelerini Yokluyor first appeared
2020-08-21 07:48:57
yorum ikonu
2020-08-05 07:26:37