Koronavirüs Neden Gripten 1000 Kat Daha Tehlikeli?

koronavirus-neden-gripten-1000-kat-daha-tehlikeli
Paylaş
 

Koronavirüs Neden Gripten 1000 Kat Daha Tehlikeli?….

Dünyada her yıl yaklaşık 600 bin kişi grip nedeniyle hayatını kaybediyor. Koronavirüs ise şimdiye kadar yaklaşık 100 bin kişinin ölümüne neden oldu.

Ancak bu sayılar sizi yanıltmasın, çünkü koronavirüs gripten onlarca kat daha tehlikeli bir hastalık. Peki ama neden?

Koronavirüs, ateş ve öksürük grip benzeri belirtiler gösterdiği için bir çok insan griple karşılaştırıyor. Bu birçok insanın koronavirüsü hafife almasına neden oldu. Ancak aslında koronavirüsü griple karşılaştırmak büyük bir hata. Bulaşıcı hastalıkların ne kadar hızlı yayıldığını gösteren bulaşma katsayısı denilen bir sayı vardır. Grip virüsünde bu sayı 1.3 iken koronavirüste bu sayı 3’tür. Yani grip olan bir kişi yaklaşık 1.3 kişiye bulaştırırken kovid 19 olan bir kişi bu hastalığı ortalama 3 kişiye bulaştırır. İlk bakışta 1.3 ve 3 arasında büyük bir fark yokmuş gibi gelebilir. Ancak salgın başladığında işler değişir.

Grip olan bir kişinin hastalığı 1 bazen de 2 kişiye bulaştırdığını düşünelim. Bu durumda 10 adım sonra grip yaklaşık 50 ila 100 kişiye bulaşmış olur. Koronavirüs ise her adımda 3 kişiye bulaşır. İlk hasta 3 kişiye, Sonra onlar da 3’er kişiye bulaştırır ve 10. Adım sonunda virüs yaklaşık 50 bin kişiye bulaşmış olur. Bulaşma katsayıları arasındaki fark çok küçük gözükmesine rağmen salgın durumunda devasa bir fark ortaya çıkar.

Koronavirüsle grip arasındaki tek fark bulaşıcılıkları değil. Virüsler vücudumuza girdiği zaman hemen hasta olmayız. Bir virüs hastalığa yol açana kadar belli bir süre geçmelidir. Bu süreye kuluçka süresi denir. Kuluçka süresi boyunca virüs vücudumuzda ürer ve hastalık yapacak yeterli sayıya ulaşır. Gripte bu süre ortalama 2 gündür. Yani grip virüsü vücudumuza girdikten 2 gün sonra bizi hasta eder. Böylece hasta olduğumuzu biliriz ve başkalarına bulaştırmamıza engel olabiliriz.

Koronavirüste ise kuluçka süresi ortalama 14 gündür. Yani koronavirüs vücudumuza girdikten sonra hasta olmamız yaklaşık 14 gün sürer. Bu sürede kendimizi hasta hissetmeyiz ve hasta olduğumuzdan haberimiz bile olmaz. Hasta olmayız ancak hastalığı başkalarına bulaştırabiliriz. Bu gözüktüğünden tehlikeli bir duruma yol açar. Virüs taşıyan bir kişi virüs taşıdığını bilmediği için hasta değilmiş gibi davranır ve hastalığı bir çok kişiye bulaştırabilir. Bu durum zaten çok bulaşıcı olan virüsün etkisinin katlanarak artmasına neden olur…

data-ad-slot="2534044947">
Bu yazı 117 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM