Lades oyunu nedir ve Lades tutuşmak nereden geliyor

lades-oyunu-nedir-ve-lades-tutusmak-nereden-geliyor
Paylaş
 

Son yıllarda adı çok duyulmasa da geçmişten beri var olan lades oyununda, iki kişi önce içlerinden bir dilek tutar, sonra da kemiğin birer ucundan çekerek onu ortadan ikiye kırarlar. Kemiğin uzun kısmı kimde kaldıysa onun dileği gerçek olacak demektir. Oyunun ikinci kısmında oyuncular birbirlerinin elinden bir şey alırken “aklımda” demek zorunda. İşte, kurnaz olunması gereken asıl nokta burası çünkü diğerinden bir şey alırken “aklımda” demeyi unutursan oyunu kaybedersin! Kaybettiğin yetmiyormuş gibi bir de başta kararlaştırılan hediyeyi karşı tarafa almak zorunda kalırsın!

Günümüzde tavuklar artık bütün bir halde değil, marketlerde parça parça satılmaya başlandığı için, bugünün çocuk ve gençleri de doğal olarak ne bu oyunu ne de lades kemiğini biliyorlar. Yani 2400 yıldır var olan oyun sırf satış noktalarında artık böyle tavuklar bulunmadığı için neredeyse unutulmuş durumda!

 

 

Lades oyununu ilk oynayanların o yıllarda İtalya’nın batı kıyılarında “Eturya” adı verilen bölgede yaşayan Etrüskler olduğu bilinmektedir. Tüm bilimsel araştırma ve gözlemlere rağmen bu Etrüsklerin kim oldukları ve nereden geldiklerine dair tarihte çok az bir bilgiye rastlanmıştır. Bu halkla ilgili en ilginç bilgi ise onların türlü efsanelere inanma konusunda bir dünya markası olmalarıdır!

 

 

Tıpkı kökenleri gibi Etrüsklerin dilleri de aynı ölçüde gizemlidir. Sözcükleri bilinen hiçbir dile benzemez. Bu nedenle de Etrüsk dili henüz çözülememiştir. Bilinen tek şey alfabelerinin sağdan sola doğru çizilmiş 26 işaretten oluştuğudur. Lades oyununun başlangıç noktasını da işte bu alfabe oluşturmaktadır.

 

 

En parlak devirlerini milattan önce altıncı yüzyılda yaşamış olan Etrüskler, tavuk ve horozun gelecekten haber verme özellikleri olduğuna inanıyorlardı. Bunun nedeni tavuğun gıdaklayarak gelecek olan yumurtayı, horozun da öterek doğacak güneşi önceden haber vermesinden kaynaklanıyordu. Öyle ki, her sabah, çevrelerindeki horozlar ötmeye başladığında yere bir daire çiziliyor, içi her biri, bir harfe karşılık gelecek şekilde parçalara bölünüyordu. Sonrasında bölünen parçalara mısır taneleri konuluyor, kendisine gelecek hakkında soru sorulan tavuk ya da horoz tam ortaya yerleştiriliyordu. Ardından tavuk yerden her mısır tanesini aldığında, o mısırın bulunduğu bölümün harfi ardı ardına kaydedilerek bir cevap elde edilmeye çalışılıyordu.

Tavuğun kehaneti doğru çıktığı zaman tavuğun kutsallığı kabul ediliyor, öldüğünde ise lades kemiği güneşte kurutularak saklanıyordu. Önemli olaylarda tanrılardan görüş almak istediklerinde bu kemik birer ucundan çekiştirilerek kırılıyor ve büyük parçanın kaldığı taraftaki görüş veya dileğin gerçekleşeceğine inanıyorlardı. Bu nedenle kemiğin birçok kültürde ve dilde asıl ismi “istek kemiği” ya da “dilek çubuğu” olarak anılmaktaydı.

 

 

Sonraki tarihte, insanlar gizemli Etrüsklerin bu inançlarını, daha sonraları bütün Etrüstk adetlerini kendilerine uyduran Romalılar sayesinde öğrendiler. Romalılarda lades tutuşmak daha çok iki kişinin kemiğin büyük tarafını ele geçirmek için yaptığı bir savaş oyununa benziyordu. İngiltere’ye Romalılar tarafından taşınan bu gelenek, 1600’lü yılların başlarında göçmenlerle birlikte Amerika’nın yabani hindilerinin bol olduğu kuzeydoğu kıyılarına taşındı. Bu da sonrasında Hıristiyanların Şükran Günü’ndeki hindi yeme adetinin de bir parçası haline geldi.

 

 

Aklında olsun; Her kültür, inançları bakımından farklı değerlere sahiptir. Fakat bu değerler, temelinde hep aynı şeyleri barındırırlar: sevgi ve bağlılık. O nedenle doğduğundan beri her şeyini bildiğin yerden başka bir yere gittiğinde ilk başta türlü zorluklarla karşılaşırsın. En sonunda da gittiğin kültür seni sevgi ve bağlılığı ile kucaklar! Çünkü günün sonunda tüm dünyadaki lades kemikleri V şeklindedir!

Ladesim lades olsun mu !
Aklımda!

 

Bu yazı 68 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
yorum ikonu
SANKO PARK'TA HARCAMALARINIZ PARAYA DÖNÜŞÜYOR | Paylasalim.net: […] post SANKO PARK’TA HARCAMALARINIZ PARAYA DÖNÜŞÜYOR first appeared on
2020-08-21 07:49:19
yorum ikonu
Genç DJ'ler Avrupa Müzik Listelerini Yokluyor | Paylasalim.net: […] post Genç DJ’ler Avrupa Müzik Listelerini Yokluyor first appeared
2020-08-21 07:48:57
yorum ikonu
2020-08-05 07:26:37