Nükleer Santral Nasıl Çalışır?

nukleer-santral-nasil-calisir
Paylaş
 

Nükleer Santral Nasıl Çalışır?…

Akkuyu Nükleer santrali birçok kişinin nükleer enerjinin tehlikeli olup olmadığını merak etmesine neden oluyor. Peki nükleer santraller nasıl çalışır ve nükleer enerji tehlikeli midir? Nükleer santrallerin çalışma prensibi nedir? Ya da nükleer reaktör patlarsa ne olur? Nükleer enerji ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi nükleer enerji belgeselinde bulabilirsiniz.

Ülkemizde de Nükleer Reaktör yapılmakta olduğu için bu enerjinin güvenli olup olmadığı bizi yakından ilgilendiriyor. Peki bu nükleer santraller nasıl çalışır ve ne kadar güvenlidir? Bu videoyu izlediğinizde Nükleer santralleri tüm yönleriyle anlamış olacaksınız.

Nükleer kelimesi Latince çekirdek anlamına gelir. Maddeleri oluşturan atomların merkezinde bir çekirdek bulunur ve çekirdeğin etrafında elektronlar döner. Çekirdekte ise nötron ve proton adında iki parçacık bulunur. Çekirdeği oluşturan nötron ve protonlar birbirlerine muazzam bir çekim kuvveti ile bağlıdırlar. Ancak bazı elementlerin çekirdekleri çok büyüktür. Örneğin Uranyum’un çekirdeğinde 238 tane proton ve nötron vardır.

Uranyumun çekirdeği çok büyük olduğu için bazı nötron ve protonlar çekirdeğinden dışarı fırlar. İşte bu etrafa parçacık yayma olayına radyasyon diyoruz.

Radyasyon aslında bu kadar basit bir olaydır. Büyük çekirdekli atomların etraflarına parçacık fırlatması yüzünden oluşur. Fırlatılan bu parçacıklar gözle görülemezler ve insan vücudundan geçebilirler. Radyasyon parçacıkları vücudumuzdan geçerken hücrelerimizdeki DNA’mıza zarar verirler. DNA’mız zarar gördüğünde ise kanser denilen kontrolsüz hücre bölünmesi oluşur. Çünkü DNA hücrelerin nasıl bölünmesi gerektiğini tarif eder. Eğer tarif bozulursa hücreler kontrolsüz şekilde bölünmeye başlar.

Ancak ilginç şekilde radyasyon hayatımızın içinde tahminimizden çok daha fazla bulunur. Şehirlerdeki elektrik hatları ya da kablosuz internet sinyalleri yüzünden aslında her zaman radyasyona maruz kalırız. Bir alışveriş merkezine girdiğinizde gözlerinizde kuruluk hissetmenizin nedeni de elektrikli cihazların yaydığı radyasyondur. Hatta muz yediğimizde bile radyasyon alırız. Çünkü muzun içinde potasyum elementi bulunur ve potasyumun bazı atomları radyoaktiftir. Ama bu radyasyon dna’mıza zarar verecek kadar yüksek enerjiye sahip olmadığı olmadığı için korkmamıza gerek yok.

Peki nükleer enerji kullanılarak nasıl elektrik üretilir?

Einstein ilk kez atomun çekirdeğini parçalamayı başardığında maalesef elektrik üretmek için kullanılmadı. Atom parçalandığında insanlık tarihinin en yıkıcı silahı ortaya çıkmış oldu. Atom bombasının içinde birkaç kilogram Uranyum elementi bulunur. Bu uranyumun üzerine nötron parçacıkları fırlatıldığında atomların çekirdeği parçalanır. Parçalanan çekirdekler etrafa daha çok nötron ve enerji saçılmasına neden olur. Açığa çıkan nötronlar etraftaki diğer atomlara çarparlar ve onların da parçalanmasına yol açarlar. Bu noktadan sonra durdurmanın imkansız olduğu bir zincirleme reaksiyon başlar. Bu reaksiyon oluşurken muazzam büyüklükte bir enerji açığa çıkar. Bu yüzden atom bombası başka hiçbir şeyin olmadığı kadar yıkıcı bir silahtır.

Nükleer reaksiyondan elektrik üretebilmek içinse açığa çıkan bu muazzam enerjiyi kontrol altına almak gereklidir. Bunu yapabilmek için uranyum elementi bir nükleer reaktörün içinde kontrollü şekilde parçalanır.

Reaktörün içinde başlatılan zincirleme reaksiyon sırasında kısa süre içinde çok sayıda nötron parçacığı açığa çıkar. Bu reaksiyonun birden gerçekleşip bir atom bombasına dönüşmemesi için yavaşlatılması gerekir. Bu yüzden reaktörün içinde genellikle bor elementinden yapılmış çok sayıda kontrol çubuğu vardır. Bor elementi çok etkili bir nötron tutucusu olduğu için kontrol çubukları genelde bordan yapılır. Kontrol çubukları reaktöre doğru sokulduğunda tepkimede açığa çıkan nötronlar tutulur ve tepkime yavaşlar. Kontrol çubukları tamamen kaldırıldığında ise nötron sayısı artar ve tepkime maksimum hıza ulaşır.

Ancak nükleer tepkimeler çok yüksek enerjiyle gerçekleştiği için bazen reaksiyon kontrol edilemez hale gelir. Örneğin Çernobil reaktöründe yaşanan patlamada reaktörün çekirdeği aşırı ısı üretti ve kendini eritti. Açığa çıkan ısı o kadar fazlaydı ki kontrol çubukları da tepkimeye dahil olarak enerjinin normalin çok üzerine çıkmasına ve reaktörün patlamasına yol açtı. Bu yüzden nükleer reaktörler şakası olmayan ve çok dikkatli işletilmesi gereken yapılardır…

data-ad-slot="2534044947">
Bu yazı 132 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
yorum ikonu
SANKO PARK'TA HARCAMALARINIZ PARAYA DÖNÜŞÜYOR | Paylasalim.net: […] post SANKO PARK’TA HARCAMALARINIZ PARAYA DÖNÜŞÜYOR first appeared on
2020-08-21 07:49:19
yorum ikonu
Genç DJ'ler Avrupa Müzik Listelerini Yokluyor | Paylasalim.net: […] post Genç DJ’ler Avrupa Müzik Listelerini Yokluyor first appeared
2020-08-21 07:48:57
yorum ikonu
2020-08-05 07:26:37