Şaşırtıcı Süper Güçleri Olan Hayvanlar

sasirtici-super-gucleri-olan-hayvanlar
Paylaş
 

Şaşırtıcı Süper Güçleri Olan Hayvanlar…

Ölümsüz Denizanası
Latincede zor bir ismi olsada genel olarak ona ölümsüz denizanası deniliyor. Adından da anlaşılabileceği üzere bu canlı ölümsüz. Ölümsüz Denizanası bunu nasıl başarabiliyor peki? Bu canlı kendi hücrelerini değiştirebilme özelliğine sahip. Yani örneğin denizanası 10 yaşına geldiğinde, hücrelerini tekrar erişkin olmayan haliyle yani 1 yaşında ki haliyle değiştirebiliyor. Fakat burada ölümsüzlük konusunda dikkat edilmesi gereken nokta canlının dış kuvvetlerden etkilenmeden bir döngü içerisinde kendini yenileyebilmesi ve sonsuza kadar yaşaması. Yani siz tutup bu denizanasının üstüne basarsanız saniyeler içerisinde ölecektir tabii ki.

– Karıncalar
Her gün sağa sola koşturan karıncalar, oldukça yetenekli hayvanlar. Bu canlıların yeteneklerinden biride ağırlık kaldırma konusunda ki becerileri. Karıncalar ağırlık kaldırmada rekoru elinde tutarlar. Vücut ağırlıklarının 5000 katına kadar ağırlıkları kaldırabilmekteler. Karıncanın bu yapabilmesinde ki temel sebeplerden biri canlının biyomekaniği. Yapılan araştırmalar, karıncaların kendi ağırlığından kat kat yükü taşımasındaki en büyük etkenin boynundaki eklemleri olduğu göstermiş.

 

– Deniz Hıyarı
Deniz Hıyarı, ismi nedeniyle belki pek dikkate alınmayabilir. Fakat bu canlılar mükemmel kamufle olabilme yeteneğine sahiptir. Şekil değiştirebilme yeteneği sayesinde su altında neredeyse görünmez olurlar. Bu yetenekleri sayesinde suyun altında kendilerini güvende tutabilirler. Bir çok canlı tarafından farkedilemezler.

 

– Zümrüt Sineği
Zümrüt sineği, yavrularının büyümesi ve beslenmesi için çok tuhaf bir yol bulmuş. Fotoğrafki böceğin içerisinde gördüğünüz piriç benzeri şeylerin hepsi, zümrüt böceğinin yavruları. Bu canlı kendi yavrularının beslenmesi ve büyümesi için onları kınkanatlı böcek türlerinin içerisinde koyuyor. Bu şekilde yavrular böceğin içerisinde onu yavaş yavaş yiyerek büyüyor ve gelişiyor. Zümrüt Sineği yani yaban arısı ise inanılmaz bir şekilde yavrularını bu böceklerin içerisine yerleştirerek lavraları büyütmek için doğadaki gücünü kullanıyor.

 

– Taklitçi Ahtapot
Kamufle olmak derken, Taklitçi Ahtapotlar bu işte en başarılı canlılardan birisidir. Deniz Hıyarı gibi o da kendini su altında kamufle eder ve avlarını bu şekilde bekleyebilir. Toprağın rengi ile bütünleşmesi, onun su altında seçilmesini engeller. Adı üstünde Taklitçi olan bu canlı, sadece etrafında ki nesneleri değil başka balıklarıda taklit edebilir. Bunu kollarını ve gövdesini biçimlendirip rengini değiştirerek yapabilmektedir.

 

– Semender
Kertenkelenin kuyruğu koptuğunda, yenisinin çıktığını biliyorsunuzdur. Bu, aslında doğada ki bazı canlılarda mevcut ve buna rejenerasyon denmekte. Hatta biz insanlar bini bunu gerçekleştirebiliyoruz, fakat çok az bir biçimde. Örneğin deri tabakasının yenilenmesi ve kan hücrelerinin kendini yenilemesi. Semenderler bunu kollarında ve bacaklarında yapabiliyor. Yani kolu ya da bacağı kopan bir semender ortalama 40 günde yenisi çıkarabilmekte. Bunun insanlarda olduğunu bir düşünsenize, çılgın bir güç.

– Lir Kuşu

Bu renkli kuyruklu kuş, duyduğu tüm sesleri muazzam derecede taklit etmesi ile bilinmektedir. Lir Kuşu’nun taklit edemeyeceği ses neredeyse yok. Bunları sadece doğada ki sesler olarak düşünmeyin. Bu kuş, pompalı tüfek sesi, elektrikli testere sesi, araba alarmı gibi bir çok sesi size taklit edebiliyor. Duyduğu müzikleri, ses tonlarını size orjinalinden daha iyi taklit edebilir. İzlemesi keyifli olan bu yetenkli kuş gerçekten çok başarılı…

 

Bu yazı 110 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
yorum ikonu
SANKO PARK'TA HARCAMALARINIZ PARAYA DÖNÜŞÜYOR | Paylasalim.net: […] post SANKO PARK’TA HARCAMALARINIZ PARAYA DÖNÜŞÜYOR first appeared on
2020-08-21 07:49:19
yorum ikonu
Genç DJ'ler Avrupa Müzik Listelerini Yokluyor | Paylasalim.net: […] post Genç DJ’ler Avrupa Müzik Listelerini Yokluyor first appeared
2020-08-21 07:48:57
yorum ikonu
2020-08-05 07:26:37