Tam mevsimi Karaciğer dostu enginarın faydaları

Paylaş
 

Tam mevsimi Karaciğer dostu enginarın faydaları…
Enginar, özellikle kışın tüketilen, besin değerleri bakımından oldukça zengin bir sebzedir. Anavatanı Güney Avrupa ve Akdeniz ülkeleri olarak bilinen enginar, mavi ve mor renklere sahip uzun, oval yaprakları olan iri ve topuz şeklinde bir bitkidir.


Vitamin deposudur!
Enginar, doymuş yağ ve kolesterol oranı bakımından düşüktür ve aynı zamanda zengin lif, vitamin ve mineral kaynağıdır. Özellikle C vitamini, Tiamin, folat, riboflavin, niasin, B-6, B-12, A, E, D ve K vitaminlerini içermesi sebebiyle oldukça sağlıklı bir sebze olarak kabul edilir. Ayrıca kalsiyum, magnezyum, demir, sodyum, çinko, potasyum gibi minerallere de sahip olan enginar, kadın ve erkekler için oldukça yararlı bir besin kaynağıdır.

 

 

Karaciğeri temizler!
Enginarın içeriğinde bulunan sinarin ve silimarin antioksidanları, vücuttaki toksinleri azaltarak karaciğerden atılmasını kolaylaştırır. Yapılan araştırmalara göre; bu antioksidanlar zarar görmüş karaciğer hücrelerinin yeniden büyümesine ve onarılmasına etkin bir şekilde yardımcı olur. Antioksidanlar; vücudumuzun serbest radikallerle savaşmada ve özellikle yaşlılıkta ortaya çıkan hastalıklara karşı direnç göstermesine yardımcı olmasını sağlar. Hatta enginar, 2004 yılında USDA’da yapılan bir çalışma sonucu en çok antioksidan içeren yiyecekler arasında 7. sıraya yerleşmiştir.

 

Bu yazı 58 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
yorum ikonu
SANKO PARK'TA HARCAMALARINIZ PARAYA DÖNÜŞÜYOR | Paylasalim.net: […] post SANKO PARK’TA HARCAMALARINIZ PARAYA DÖNÜŞÜYOR first appeared on
2020-08-21 07:49:19
yorum ikonu
Genç DJ'ler Avrupa Müzik Listelerini Yokluyor | Paylasalim.net: […] post Genç DJ’ler Avrupa Müzik Listelerini Yokluyor first appeared
2020-08-21 07:48:57
yorum ikonu
2020-08-05 07:26:37