Türk Mitolojisindeki En İlginç 10 Yaratık

turk-mitolojisindeki-en-ilginc-10-yaratik
Paylaş
 

Türk Mitolojisindeki En İlginç 10 Yaratık…

Çok zaman öncelerde Türk topluluklarının inanışları ve yaşayışları kendi mitolojilerini oluşturdu. Efsanelerde,destanlarda ve halk hikayelerinde anlatılan olaylarda bütün toplumlarda olduğu gibi Türk Mitolojisinde de doğa üstü yaratıklar bulunmaktaydı. İşte Mitolojimizde bulunan doğa üstü yaratıklardan bazıları..

Bürküt Ata
Merküt veya Kartal Ata olarak da bilinir.
Türk ve Moğol mitolojisinde bulunan bu yaratık dört ayaklı bir kartal görünümündedir. Arka ayakları bir aslanınkine benzer ve kuyruğu sivridir. Efsanelere göre insanlara zarar vermeyen bu canlı ölümsüzlüğü ve güneşi simgelemektedir.

Şahmeran
Belinden yukarısı insan, vücudunun aşağısı ise yılan olan kadındır. Anadolu hikayelerinde çokça anlatılan iyi bir canlıdır. Efsanelerde bütün yılanların şahı olarak geçmektedir. Orta Asyadaki Türklerde Erböke olarak da geçer.
Hortlak
Günümüzün Zombisi bir zamanlar eski Türklerde Hortlak olarak geçmekteydi. Gömüldüğünde gece mezarından kalkarak ortalarda dolaşan yarı çürümüş cesetlere hortlak bu yaptığı eylemede hortlamak deniliyordu.

Öcü
İslam kaynaklarında Öcü’nün Uc adında bir dev olduğu ve Nuh peygamber döneminde yaşayıp ona gemi yapımında yardımcı olduğu geçmektedir. Öcü kelimesi daha sonraları küçük çocukları korkutmak için kullanılan bir yaratığa dönüşmüştür.
Bükrek
Türk Mitolojilerinde geçen kötü ejderhalar ile savaşan insanların koruyucusu iyi bir ejderhadır. Bükrek daha çok bir kertenkele gibi anlatılmakta, kanatları bulunmamakta ve okyanuslarda yaşadığı söylenmektedir.

Tulpar
Kırzgız, Altay ve Türk Mitolojilerinde geçen kanatlı attır. İnanışa göre Tulpar yer yüzüne ancak bir yiğite yardım etmek için inerdi. Tulpara binecek kişinin cesur bir savaşçı olması gerekirdi. Tulpar ya bembeyaz ya da simsiyah olurdu.
Abra
Türk ve Altay Mitolojilerinde adı geçen yeraltındaki büyük denizlerde yaşayan yılandır. Abra davasa büyüklüğe sahip vücudu ile dört ayaklı bir yılan, kafası timsaha benzer bir yaratıktır.

Hüma Kuşu
Göktengri inancının sürdüğü yıllarda Hüma kuşu olarak bilinen İslamiyet ile birlikte Cennet kuşu şeklinde adlandırılmaya başlayan efsanevi kuştur. Anlatılan efsanelere göre bu kuş hiç dinlenmeden insanların göremeyeceği kadar yukarıda bulutların üzerinde uçar.

İtbaraklar
Oğuz Kağan destanında yer alan bu yaratıklar köpek başlı ve insan vücutludur. Günümüzdeki Kurtadam inanışına benzede İtbaraklar bir kavimdi ve türklerle pek çok savaşa girişmişlerdi. Yunan mitolojisinde ve Avrupa efsanelerinde de İtbaraklara rastlamaktayız. Onlar bu köpek başlı insan kavmine Borus diyorlardı.

data-ad-slot="2534044947">
Bu yazı 97 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
yorum ikonu
SANKO PARK'TA HARCAMALARINIZ PARAYA DÖNÜŞÜYOR | Paylasalim.net: […] post SANKO PARK’TA HARCAMALARINIZ PARAYA DÖNÜŞÜYOR first appeared on
2020-08-21 07:49:19
yorum ikonu
Genç DJ'ler Avrupa Müzik Listelerini Yokluyor | Paylasalim.net: […] post Genç DJ’ler Avrupa Müzik Listelerini Yokluyor first appeared
2020-08-21 07:48:57
yorum ikonu
2020-08-05 07:26:37