Yerli Cep telefonu üretilmişti hainler bakın ne yaptı

Paylaş
 

İLK CEP TELEFONUNU ÜRETİR…
Sonrası ne mi oldu?

Yıl 1993 Türkiye ilk cep telefonu kullanımına geçti, Süleyman Demirel ilk cep telefonunu kullandı,

1994 yılında Aselsan ‘da 30 kişi lik mühendis gurubu yerli cep telefonu üretmek için çalışmaya başladı ve ASELSAN 1919 marka yüzde yüz yerli telefonunu ürettiler.

O yılda Nokia, Erikson ve Motorola markaları var, (daha Samsung, İphone isimleri bile yok) dünyada telefon üreten 9 ülkeden birisi Türkiye’dir artık. İlk titreşimli cep telefonuydu.

Aselsan 1919 o yıllarda dünyadaki birçok ülkede beğeni topladı. Çin, Malezya, Avustralya, İspanya, Slovakya, Çek Cumhuriyeti ve Avusturya gibi ülkeler, Aselsan’ın 1919’un patentini alıp üretim ve satış yapabilmek için sıraya girmişti.

 

O dönem Türkiye’de 1.5 ay gibi kısa bir sürede 5500 adet satılan Aselsan 1919’un, ilk üretimden çıkan 500 adetin de Azerbaycan ve KKTC’ye gitmişti.

Ingiltere de teknoloji fuarında Aselsan1919 birinci seçilir, o tarihte ilk titreşim özelliği bu telofon da vardır.

Bizimkiler hemen yeni sürümler ASELSAN 1920 ve ASELSAN 1923 geliştirmek için kolları sıvarlar, 1997 yılında Nokia dan bir mühendis getirtilir ve aksilikler başlar, patent daha çıkarılmadığı için rakip firmalar uluslararası mahkemere başvururlar ve davaları kazanırlar, dönemin hükümeti sahip çıkmaz Aselsan a . . .

Osman Kavala ile Çukurova Holding in bir kuruluşu olan KVK, telefon satış dağıtım pazarı tek başına kendine ait olduğu için Aselsan değil de Nokia’yı bayilere dağıtır. Türk insanı kendi öz malı yerli Aselsan 1920-1923’ü bulamaz piyasada. Türk istihbaratı bu telefonu kullanır, dış ülkelerin bu telefonları dinleme yapması imkansızdır . . .

Sonuçta sahipsizlik ve ilgisizlik neticesinde üretimden çekilir ve ülkemiz milli bir teknolojiden mahrum kalır…

ASELSAN’a sahip çıkılsaydı, bugün biz SAMSUNG NOTE 9, iPhone X yerine ASELSAN’ı konuşuyor olurduk. YAZIK ETTİLER…

ASELSAN’ı durdurabilmek için onlarca yazılım mühendisini, F16 Mühendisini öldürdüler, ADLİ TIP ve TUBAİTAK’ta bulunan kimisi Fetocu alçaklar hepsine düzmece İntihar raporları verip o dönemlerde dosyaları kapattılar.

data-ad-slot="2534044947">
Bu yazı 2966 kere okundu.
 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

10 adet yorum var.

 1. Ozy dedi ki:

  Allah hepisinin bin belasini versin bu ülkeye hainlik yapanların yüzünü güldürmesin

 2. Ekrem dedi ki:

  Bu da ülkemizin geçmişte ne kadar sahipsiz olduğunu gösteriyor.Yöneticilerimizin ülkesini milletini düşünmediğini gösteriyor.

 3. selam dedi ki:

  O fetöcülerin allah 80 katrilyon belasını versin.

 4. BiR GARİP dedi ki:

  MEDENİYET SEVİYESİ USTUNDE Çok büyük bir başarı AMA basiretsiz iktidar yüzünden bunu üreten mühendisler büyük bir ihtimal bu başarıyı CANLARİYLA ÖDEDİLER arabalar uçaklar v.s. uretik her zaman TEK BİR PROBLEM VARDİ yönetim YÖNETİM peki içimiz burkulmusken sorayım SİMDİK NENYAPACAİZ YİNE AM HERSEYİ URETMEK UZERELKEN NE YAPACAİZ DUNYANİN İLK TİTRESİMLİ TEKEFONUNU ÜRETEN TURKLER OLARAK??????

 5. muhammed naci dedi ki:

  anladık da reis erdoğan hamle yapsın her türlü silahı füzeyi gemiyi yapıyorlar bunlar da yapsınlar geç kalmış değiller her şeyi çine neden teslim ettiler acaba sormak lazım neden yok

 6. fatih dedi ki:

  1919 ve 1920 modellerini kullanmıştım. Çok güzel kullanışlı telefonlardı. Piyasaya da bulmak için çok çaba harcamıştım. Kime sorsam almamam için akıl veriyordu. Nasıl bir anlayıştır, anlamak mümkün değil. Yıllarca kullandım ta ki bir gece hırsız çalana kadar…

 7. vatan35 dedi ki:

  allah kahretsin soysuzları

 8. mucitirfan dedi ki:

  Türkiye Cumhuriyetini yönetmeye niyetlenenden başlayarak yeni ve iyi bişi yapmaya çalışanların kefenlerini giyerek çalışmaları gerektiğini Sn. Cumhurbaşkanımız RTE sayesince öğrenmiş olduk,
  Adnan menderes gözdağı için asılmıştır…

 9. YUSUF KILINÇ dedi ki:

  Bu ülkeyi bu milleti ben türk üm deyip de ihanet eden anam babam evladım bile olsa asla affetmem parayla satılan böyle vatan hainleri kendilerini ölümsüz sanıyorlar olsa gerek Allah bunları bildiği gibi yapsın

 10. YUSUF KILINÇ dedi ki:

  İHA VE SHA LARI YAPAN SAYIN SELÇUK BAYRAKTAR VE EKİBİNİN ÇOK İYİ KORUNMALARININ GEREKTİĞİNİ İNANIYORUM ALLAH YOLLARINI AÇIK EYLESİN AYAKLARINA TAŞ DEĞMESİN

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM